more_horiz

Festiwal NNW. Arkadiusz Gołębiewski: pokazuje nie tylko polską drogę do wolności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 10:35
- Nasz festiwal staje się miejscem opowiadania nie tylko polskiej drogi do wolności, ale również i innych krajów Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski, który przybliżył miedzy innymi genezę powstania wydarzenia.
XIV Festiwal NNW odbędzie się w dniach 28 września  1 października 2022 roku
XIV Festiwal NNW odbędzie się w dniach 28 września – 1 października 2022 rokuFoto: TT/@FestiwalN

Jak podkreślił dyrektor Festiwalu NNW, "potrzeba opowiadania o wartościach, za które niegdyś oddawano życie, jest bardzo ważna".

- Nazwę "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" ciężko jest przełożyć z języka polskiego na inne języki i cały czas szukamy najlepszego odpowiednika dla tych określeń, aby były one możliwe do zrozumienia w pełnym kontekście za granicą - zwrócił uwagę Arkadiusz Gołębiewski.

"Wiemy, co oznaczała walka z okupantami"

Wskazał też, że "wojna na Ukrainie tylko wzmocniła potrzebę opowiadania o tamtych wartościach i wydarzeniach". - To wszystko jest tylko bardziej wyraziste, ciągle wiemy, co oznaczała walka z dwoma okupantami, z dwoma totalitaryzmami - powiedział prowadzący i gość audycji. 

- Festiwal stworzył przestrzeń, w której mogą się pojawiać faktyczni bohaterowie. W tym niezwykłym miejscu mogliśmy gościć takie osoby jak Lidia Lwow-Eberle czy Maria Mirecka-Loryś. Wymienię tylko te dwie wspaniałe kobiety, ponieważ niestety nie ma ich już wśród żywych - dodał Paweł Nowacki.

Współprowadzący audycję doprecyzował, że "w związku z tym przypominamy te postacie już jako bohaterki znajdujące się po lepszej stronie rzeczywistości". - Opowiadamy o nich nadal, ponieważ one wciąż są inspiracją dla twórców filmowych - zaznaczył. 

XIV Festiwal NNW odbędzie się w dniach 28 września – 1 października 2022 roku. Jest to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią pokazującą drogi do wolności.

Posłuchaj
23:32 niniepokorni.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" ("Towarzystwo Niepokornych") 

Znamy tegoroczne nominacje

Ponadto wiemy już, jakie filmy będą rywalizować w tym roku o nagrody w konkursach filmów fabularnych i dokumentalnych XIV Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Wyniki festiwalowej selekcji znajdziesz TUTAJ

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Data emisji: 22.08.2022

Godzina: 22.06 

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także