more_horiz

Waldemar Czechowski o Andrzeju Strumille: był artystą bardzo pracowitym, wystawiał na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 10:45
- Nigdy nie należał do partii, nie musiał iść na ugody, był po prostu świetnym grafikiem, artystą - tak o Andrzeju Strumille mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Czechowski, reżyser. 
Czechowski: Muzeum Narodowe zakupiło kilka obrazów Strumiłły, ale on wystawiał je na całym świecie
Czechowski: Muzeum Narodowe zakupiło kilka obrazów Strumiłły, ale on wystawiał je na całym świecieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Gościem audycji był filmowiec, operator, reżyser dokumentalista, który od 1978 roku realizuje filmy (ponad 30 filmów dla TVP w tym dla redakcji "Mała Ojczyzna" w TVP2) oraz wiele autorskich filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży. Animator kultury: założyciel "Eko-Art".

Tematem audycji był film o Andrzeju Strumille, artyście malarzu. Gość PR24 powiedział, że jego jedyny obraz, jaki został zakupiony w 1953 r. "Nasza ziemia", to jeden z pierwszych obrazów Grupy Samokształceniowej, która uważała, iż stwarza nowy nurt socrealizmu. Była to grupa zaangażowana w tworzenie tzw. nowego kraju, który coraz bardziej "szczerzył zęby".

"Wystawiał obrazy na całym świecie"

Grupa Samokształceniowa Związku Akademickiego Młodzieży Polskiej to ugrupowanie utworzone w 1948 przez studentów ASP w Krakowie, istniejące do 1949 r. Założycielem i ideologiem był A. Wróblewski, a jej członkowie (A. Wajda, W. Damasiewicz, A. Strumiłło, K. Nałęcki, F. Bunsch, P. Brykalski i B. Gąsiorowski) buntowali się przeciwko bezideowej sztuce swych profesorów (kolorystów) i postulowali konieczność tworzenia dzieł zaangażowanych, związanych z aktualnymi problemami.

- Muzeum Narodowe zakupiło potem kilka obrazów Strumiłły, ale on wystawiał swoje dzieła na całym świecie, ponieważ był człowiekiem bardzo pracowitym, zarabiał. W tym moim filmie nie pominę jednak elementu socrealizmu, ale trzeba pamiętać, że to był człowiek, który mając dwadzieścia lat, przekraczał granicę w bydlęcym wagonie do Lublina, nie miał nic, jego ojciec zginął, zastrzelono go - przypomniał Waldemar Czechowski.

Posłuchaj
21:57 PR24_mp3 2022_11_21-22-06-30.mp3 Czechowski: Muzeum Narodowe zakupiło kilka obrazów Strumiłły, ale on wystawiał je na całym świecie ("Towarzystwo Niepokornych")

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Waldemar Czechowski (reżyser)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina: 22.06 

kor

Zobacz także

Zobacz także