more_horiz

"Wyspa Sachalin". Orbitowski: przeczytałem ją, doceniając koncepcję wędrówki po współczesnym piekle

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 10:45
- To, co mi się nie podobało, to zaraza, która zamienia ludzi w zombie - tak o książce "Wyspa Sachalin" mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek. 
Wyspa Sachalin. Orbitowski: przeczytałem ją doceniając koncepcję wędrówki po współczesnym piekle
"Wyspa Sachalin". Orbitowski: przeczytałem ją doceniając koncepcję wędrówki po współczesnym piekleFoto: Shutterstock

Autorzy audycji omówili między innymi książkę pt. "Wyspa Sachalin" autorstwa Eduarda Wierkina. Książka opisuje brutalną i bezlitosną wizję świata wyniszczonego wojną i wewnętrznymi konfliktami. Ostatni żyjący ludzie gromadzą się w Japonii, między nimi a piekłem jest tytułowa wyspa.

"Kawał dobrej książki"

- To kawał dobrej książki, do tego przystępnej. Przeczytałem ją z dużym zainteresowaniem, doceniając koncepcję wędrówki po współczesnym piekle. Ta koszmarna wyspa, ten archipelag przemocy wydaje się jednak rajem w porównaniu z Ameryką, gdzie nic nie ma, kraj zniknął. To, co nie podobało mi się w książce, to zaraza, która zamienia ludzi w zombie - powiedział Łukasz Orbitowski.

W książce czytamy, że życie na Ziemi wymiera po tym, jak świat pogrąża się w wojnie atomowej. Tereny poza Japonią zostały skażone, a ilość promieniowania od razu doprowadza do śmierci. Poza tym ludzkość zmaga się z siejącą postrach zarazą. Lilak, młoda kobieta, której udało się przeżyć, decyduje się na rozpaczliwy krok. Za cel swojej podróży obiera sobie wyspę Sachalin, która oddziela ziemię zniszczoną od Japonii. Nie jest to bezpieczne miejsce, to tam zsyłani są najwięksi kryminaliści, uchodźcy i degeneraci, którzy zostali wykluczeni ze społeczeństwa.

Czytaj także:

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- W mojej ocenie to książka bardzo dobrze napisana i lokująca się zdecydowanie powyżej tzw. średniej fantastycznej, ale też odnoszę wrażenie, że bardziej mogą ją docenić miłośnicy dobrej literatury mainstreamowej niż ci, którzy szukają fantastycznych bestsellerów do szybkiego połykania - komentował Piotr Gociek.


Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2022_01_12-22-06-08.mp3 Ł. Orbitowski i P. Gociek o książce "Wyspa Sachalin" ("Posłowie")

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

Data emisji: 12.01.2022

Godzina: 22:06 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem