more_horiz

Festiwal Barokowy. Muzykolog: chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 09:28
- Festiwal Barokowy rozpoczyna się 29 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim. Odbywają się tam uroczystości nie tylko państwowe, ale też mające wielkie znaczenie dla kultury - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog Aleksandra Buszta-Bąk.
Na Zamku Królewskim odbędzie się Festiwal Barokowy
Na Zamku Królewskim odbędzie się Festiwal Barokowy Foto: Konrad Krajewski/ Shutterstock

O Festiwalu Barokowym mówiła w Polskim Radiu 24 muzykolog oraz organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie Aleksandra Buszta-Bąk. - Po pierwsze nie zgadzam się z tym, że muzyka barokowa i muzyka poważna jest sztuką elitarną - absolutnie proszę w to nie wierzyć - podkreśliła. 

"Nie ma nic lepszego" 

- Ponadto, wychodzę z założenia, że na muzyce nie trzeba się znać. To nie o to chodzi, żeby się znać. Chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką. Jestem przekonana i uważam, że muzyka klasyczna jest tak piękną sztuką, że samo jej słuchanie uspokaja nas i pozytywnie nastraja. Nie ma nic lepszego niż muzyka poważna - mówiła organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Aleksandra Buszta-Bąk wskazała, że "muzyka barokowa głównie kojarzy się z dwoma nazwiskami: Jan Sebastian BachAntonio Lucio Vivaldi". - Muzyka baroku ma w sobie spokój nawet, jeśli są to tempa galopujące, a rytm i puls zlewają się z moim sercem. Jednocześnie jest to także muzyka bardzo uporządkowana - opowiadała muzykolog. 

W tym roku festiwal rozpocznie się 19 i zakończy 26 czerwca br. Każdy z koncertów skupi się wokół sylwetki mało jeszcze w Polsce znanego innego twórcy włoskiego - Alessandra Stradelli. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja najnowszych nabytków malarskich Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ubiegłoroczny, pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej zorganizowany przez Zamek Królewski w Warszawie, w całości poświęcony był twórczości Antonia Vivaldiego. 

Posłuchaj
23:52 aleksandra buszta bąk.mp3 Aleksandra Buszta-Bąk o festiwalu muzyki barokowej ("Między nami kobietami") 

Program:

19 czerwca - Adam-Friedrich von Löwenfinck, Fantazyjny zwierzyniec. Prezentacja: dr Anna Szkurłat

22 czerwca - Michele Marieschi, Widok Canale Grande. Prezentacja: Alicja Jakubowska

24 czerwca - Mattia Preti, Grający w tryktraka. Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

26 czerwca - Desco da parto ze sceną prezentacji Juliuszowi Cezarowi głowy Pompejusza. Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

***

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadzący: Anna Popek

Gość: Aleksandra Buszta-Bąk (muzykolog, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie)

Data emisji: 15.06.2022

Godzina: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także