more_horiz

Serial "Miasto jest nasze". Adamski: gdyby to był film, to Jon Bernthal otrzymałby Oscara

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 10:11
- Na pierwszy rzut oka wygląda to jak kolejna wersja "Serpico" Sydneya Lumeta, kolejna historia skorumpowanych policjantów. Jest to tak dobrze opowiedziane, występujący w głównej roli Jon Bernthal tworzy tak wybitną kreację, że gdyby to był film kinowy, to otrzymałby Oscara - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował serial "Miasto jest nasze".
Audio
  • Piotr Gociek i Łukasz Adamski o serialu "Miasto jest nasze" (Nakręceni"
mat.promocyjneHBO
mat.promocyjne/HBOFoto: mat.promocyjne/HBO

Miniserial HBO "Miasto jest nasze" opowiada o kulisach powstania i upadku elitarnej jednostki policji w Baltimore - miasta, w którym wojna z narkotykami i masowe aresztowania tuszowały bezczynność i bezkarność służb. - To historia o przerażającej samowoli i przemocy, jak gliniarze z Baltimore tworzyli własne imperium wokół policji, robili wszystko to, czego nie powinni - powiedział Piotr Gociek. - Tak naprawdę opowiada o głównym problemie liberalnej demokracji, w tym USA, z wymierzaniem sprawiedliwości. Z jednej strony jest to kraina ludzi wolnych, ale z drugiej strony wszyscy domagają się od policjantów, aby porządek był zaprowadzony.  

"Miasto jest nasze" nazywane jest duchowym spadkobiercą kultowego "Prawa ulicy" ("The Wire"). Za projekt odpowiadają bowiem ci sami producenci i scenarzyści - David Simon i George Pelecanos.

Czytaj także:

- Jestem zachwycony tym serialem. "Prawo ulicy" jest jednym z najwybitniejszych seriali w historii amerykańskiej telewizji, stawiam go obok "Rodziny Soprano". W "Miasto jest nasze" David Simon wraca do Baltimore, ale tym razem opowiada prawdziwą historię, która miała miejsce w 2010 roku. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak kolejna wersja "Serpico" Sydneya Lumeta, kolejna historia skorumpowanych policjantów. Jest to tak dobrze opowiedziane, występujący w głównej roli Jon Bernthal tworzy tak wybitną kreację, że gdyby to był film kinowy, to otrzymałby Oscara. Serial jest też bardzo dobrze napisany, realistyczny pod kątem pokazania pracy policji, akcja nie jest linearna, pojawia się wiele retrospekcji - tłumaczył Łukasz Adamski. 

Posłuchaj
21:40 PR24_AAC 2022_05_19-22-06-16.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Adamski o serialu "Miasto jest nasze" ("Nakręceni")

 "Miasto jest nasze" to serial opowiadający historię prawdziwego skandalu. Nakręcono go na podstawie książki dziennikarza Justina Fentona pt. "We Own This City: A True Story of Crime, Cops and Corruption". Produkcja HBO pokazuje skandal korupcyjny wokół Baltimore Police Department's Gun Trace Task Force nagłośniony w 2017 roku, a także moralny upadek miasta, do którego doprowadziła polityka "zero narkomanii".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"

Prowadzą: Piotr Gociek Łukasz Adamski

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24

Zobacz więcej na temat: FILM serial kino

Zobacz także

Zobacz także