T. Elbanowski: "Ratuj maluchy" pozwoliła przedłużyć im dzieciństwo
- Mieliśmy małe dzieci, które rząd i politycy chcieli wysłać przedwcześnie do szkoły, odbierając im wspaniały czas przedszkola. Okazało się, że jest więcej takich rodziców jak my - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Elbanowski, inicjator akcji "Ratuj maluchy". Inicjatywa doprowadziła do zmian w prawie, dających rodzicom wybór co do wieku rozpoczęcia edukacji przez swoje pociechy.
2019-11-09, 18:37
Posłuchaj
Tomasz Elbanowski podkreślał, że w mediach brakowało przekazu zgodnego z ich zdaniem. - Zaangażowaliśmy się, zajęliśmy to miejsce i wspólnie z innymi rodzicami działaliśmy na rzecz wydłużenia edukacji przedszkolnej - mówił Tomasz Elbanowski.
Powiązany Artykuł
![żłobek dzieci przedszkole 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/d1bcb5b2-5cce-4685-bc8c-9f4bffa740e4.jpg)
Program Maluch+. Ostatni moment na złożenie wniosku, decyzje najpóźniej w styczniu
Chęć ochrony dzieci przed problemami edukacyjnymi
Pytany o pochodzenie tytułu kampanii "Ratuj maluchy", gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał, że chodzi w nim o to, by nie zabierać dzieciom przedszkola. - Nasz synek wtedy był w przedszkolnej grupie maluchów, stąd to hasło - wyjaśniał.
Przytoczył badania, z których wynika, że rozpoczynanie edukacji gdy dziecko nie ma jeszcze umiejętności długotrwałego trzymania długopisu i jego słuch nie pozwala odróżnić głosek "dzi" od "si", to ponosi porażki na samym początku drogi edukacyjnej, które potem ciągną się za nim.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie Radio Dzieciom: nauka historii przez zabawę
REKLAMA
- Do dzisiaj mamy sygnały z poradni psychologicznych, jak i od rodziców, z których wynika, że dzieci, które poszły do szkoły przedwcześnie, cierpią na tym - nawet dzieci bardzo inteligentne - podkreślał Tomasz Elbanowski.
"Kompetencje kluczowe", a język narodowy
Gość Polskiego Radia 24 ocenił też, że w polskich szkołach jest "dużo zagrożeń" dla wychowania patriotycznego. - Na dniach nasz ekspert alarmuje, że "kompetencje kluczowe" Rady Unii Europejskiej, które wprowadzane są w polskich szkołach rugują wychowanie patriotyczne ze szkół. Zgłosiliśmy się z tym do szefa MEN, czekamy na wyznaczenie spotkania - mówił.
Powiązany Artykuł
![pap szkoła do hymnu 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c747cc5e-b2a7-4c66-bb5b-516bc8fe679f.jpg)
MEN: tysiące uczniów zaśpiewa hymn z okazji Dnia Niepodległości
>>> [CZYTAJ TAKŻE] MEN: prawie 1,3 mln uczniów przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta"
W jego ocenie, "poważnym problemem w wychowaniu jest to, że dokument wdrażany w polskich szkołach pomija wychowanie patriotyczne i pomija język narodowy". - W 2018 dokument o kompetencjach kluczowych został zmieniony i język narodowy został w domyśle. Jeśli jest w domyśle, to znaczy, że go nie ma, nie jest czymś istotnym w świetle tych dokumentów - dodał Tomasz Elbanowski.
REKLAMA
Nie tylko "Ratuj maluchy"
Gość Polskiego Radia 24 opowiadał też o swoich książkach, które poprzez zabawę i rymowanki uczą dzieci historii.
- To są wierszyki, jakie pozwalają zapamiętać i uporządkować sobie postaci historyczne. Na końcu jest oś czasu. Nie daliśmy żadnych dat, by nie obciążać niepotrzebnie pamięci. Chodzi o bohaterów, historie i wydarzenia - mówił Tomasz Elbanowski.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
REKLAMA
Audycja: "Człowiek i jego dzieło"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Tomasz Elbanowski (inicjator kampanii Ratuj maluchy)
Data emisji: 9.11.19
REKLAMA
Godzina emisji: 18.07
mbl
Polecane
REKLAMA