more_horiz

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Anna Kwiecień: sędziowie nie mogą być bezkarni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 09:15
- Nie wyobrażam sobie, żeby w polskim prawie, wbrew konstytucji, która mówi o tym, że obywatele są równi wobec prawa, jedna grupa zawodowa była spod tego prawa wyjęta i nie była pociągana do odpowiedzialności - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął również udział Marek Rutka (Lewica).

Znajdujący się w Sejmie projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa Izba od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Będzie składać się z 11 osób wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów wylosowanych wcześniej na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego.

Anna Kwiecień komentowała dyskusje wokół zmian w Sądzie Najwyższym. - Mam nadzieję, że w sprawie Sądu Najwyższego pojawi się konsensus, ustawa zostanie przyjęta przez Sejm i trafi do Senatu. Inną sprawą jest postawa Komisji Europejskiej, to próba wymuszenia na Polsce kwestii, które nie są w kompetencjach UE. Kwestia sądownictwa należy do każdego suwerennego państwa. Przykro, że UE narusza traktaty, zarzuca rzekomy brak praworządności - podkreśliła.

Poseł zauważyła, że Izba Dyscyplinarna została powołana dlatego, że sędziowie dopuszczają się przestępstw, także pospolitych. Jak dodała, zgodnie z konstytucją wszyscy obywatele są równi wobec prawa. - To próba przypisania sędziom prawa do bezkarności - stwierdziła.

Marek Rutka przypomniał o karach nałożonych na Polskę przez instytucje UE z powodu zmian w sądownictwie. - Każdego dnia z naszych kieszeni idzie milion euro kar. W tej chwili to już 200 mln euro. Płacimy wszyscy za to, że Solidarna Polska zdecydowała się pójść na wojnę z praworządnością, Unią Europejską i polską konstytucją. W polskim porządku prawnym nie ma mowy o tym, żeby budować jakiś pośredni szczebel wymiaru sprawiedliwości, a to zafundował nam Zbigniew Ziobro - stwierdził.

- Potrzebne jest wprowadzenie transparentnego mechanizmu do uchylenia immunitetu, ale nie na drodze politycznej czy partyjnej, tak by nie było to narzędzie nacisku politycznego na danego sędziego - proponował poseł Lewicy.

Posłuchaj
22:40 PR24_mp3 2022_05_25-08-06-19.mp3 Anna Kwiecień i Marek Rutka o zmianach w Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w ostatni czwartek prezydencki projekt noweli ustawy o SN, zakładający likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia, ale z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" sędziów w stosunku do zapadłych już orzeczeń - poprawkę taką zgłosiła Solidarna Polska, której przedstawiciele krytykowali prezydencki projekt m.in. w związku z wprowadzeniem instytucji tego testu. Do projektu po poprawce Solidarnej Polski dodano także preambułę.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Anna Kwiecień i Marek Rutka

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem