"Szukamy sposobów, by w miarę możliwości pomóc wszystkim" - Milczanowska o ustawie o dodatku węglowym

2022-08-05, 09:44

"Szukamy sposobów, by w miarę możliwości pomóc wszystkim" - Milczanowska o ustawie o dodatku węglowym
"Szukamy sposobów, by w miarę możliwości pomóc wszystkim" - Milczanowska o ustawie o dodatku węglowym. Foto: Shutterstock

- Szukamy sposobów, by pomóc wszystkim, także tym, którzy korzystają w domu z innego źródła energii niż węgiel - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska z PiS. Gościem audycji był też Bogusław Wontor z Lewicy.

Sejm zajmie się między innymi poprawkami Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Senat rozszerzył zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania 3 tys. zł na zakup węgla. W efekcie dodatek będą mogły otrzymać wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania. Przeciwni byli senatorowie PiS, dlatego że rząd pracuje nad odrębną ustawą regulującą tę kwestię.

Zdaniem Anny Milczanowskiej z PiS trwają prace międzyresortowe związane z tym tematem, a wiele do powiedzenia ma tutaj Ministerstwo Finansów. Poszukiwane są sposoby na to, by pomóc wszystkim, także tym, którzy korzystają w domu z innego źródła energii niż węgiel. Gość PR24 przypomniała, że już wiele miesięcy temu rząd PiS, w ramach tarczy antyputinowskiej, wprowadził stosowne w tym obszarze zapisy.

"Obniżony VAT"

- Podatek VAT np. jeżeli chodzi o gaz jest zredukowany do zera, wcześniej do 8 proc., a więc opłaty za gaz spadły już wcześniej. Podobnie jest z energią elektryczną, gdzie też obniżyliśmy podatek VAT-owski. Obecnie także pochylamy się nad polskimi rodzinami, chcemy poprzez poprawkę czy też nowy zapis wprowadzić korzyść dla tych, którzy korzystają z innych źródeł energii niż węgiel - podkreśliła Anna Milczanowska.

Z kolei w opinii Bogusława Wontora z Lewicy dziś przygotowanie projektu w taki sposób, by dopłaty do źródeł energii były uzależnione od dochodów, nie jest realne do przeprowadzenia w szybkim czasie, stąd tzw. liniowe podejście rządu Zjednoczonej Prawicy do sprawy, co jest kosztowne. Dziś, jak dodał polityk, nie brakuje jednak tych, którzy pomocy potrzebują.

- Jeżeli mówimy, że do węgla dopłacamy, a do innych nośników energii nie, to co to ma wspólnego ze sprawiedliwością społeczną? Nie jest tak, że przez to, że VAT został wyzerowany, zmalały opłaty za gaz, one nie zmalały, tyko nie wzrosły aż tak drastycznie, ale podwyżki są i temu nie da się zaprzeczyć, a przecież ludzie starsi nie pójdą i nie dorobią sobie do emerytury - powiedział Bogusław Wontor.

Ustawa, której nazwa po zmianach Senatu brzmi "o dodatku pieniężnym na pokrycie kosztów ogrzewania niektórych gospodarstw domowych", przewiduje wypłatę 3 tys. zł dodatku. Zakładany maksymalny limit wydatków na te dodatki wynosi w 2022 r. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy, niż założony w ustawie budżetowej.


Posłuchaj

"Szukamy sposobów, by w miarę możliwości pomóc wszystkim". A. Milczanowska (PiS) o ustawie o dodatku węglowym. Gościem "Dwóch stron" był też B. Wontor (Lewica) 20:35
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Anna Milczanowska (PiS) i Bogusław Wontor (Lewica)

Data emisji: 5.08.2022

Godzina: 8:07 

Polecane

Wróć do strony głównej