more_horiz

Będzie rozłam w PO? Protasiewicz: możliwe opuszczenie partii przez grupę posłów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 09:07
- Ireneusz Raś, krakowski poseł, publicznie stwierdził, że przyjęcie na dzisiejszym posiedzeniu zarządu PO stanowiska popierającego swobodną aborcję do 12 tygodnia ciąży będzie oznaczać poważne napięcia i prawdopodobnie opuszczenie Platformy przez grupę posłów - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Polskiej Jacek Protasiewicz. Gościem audycji była także Anna Kwiecień z PiS.   
Przewodniczący PO Borys Budka  na sali obrad
Przewodniczący PO Borys Budka na sali obrad Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W Platformie Obywatelskiej poważne napięcia powodują między innymi spory światopoglądowe. Parlamentarzyści o konserwatywnym światopoglądzie nie chcą się zgodzić na poparcie liberalizacji prawa aborcyjnego. 

shutterstock po free platforma obywatelska free 1200.jpg
Słabnąca pozycja PO. Prof. Drzonek wskazał główne błędy partii Budki

Jacek Protasiewicz podkreślił, że jeden z posłów PO należący do grupy konserwatystów, Ireneusz Raś, stwierdził publicznie, że "przyjęcie na dzisiejszym posiedzeniu Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej stanowiska popierającego swobodną aborcję do 12 tygodnia ciąży będzie oznaczać poważne napięcia i prawdopodobnie opuszczenie Platformy przez grupę posłów, którzy na taką liberalizację się nie zgadzają".

- Od dawna w Platformie były napięcia wokół tematów światopoglądowych, a pogłębił je jeszcze fakt utworzenia Koalicji Obywatelskiej, czyli zaproszenia przez poprzedniego przewodniczącego do ścisłej współpracy przede wszystkim środowisk lewicowych, reprezentowanych przez Barbarę Nowacką - zaznaczył Protasiewicz. 


Posłuchaj
22:46 _PR24_AAC 2021_02_05-08-06-21.mp3 Anna Kwiecień i Jacek Protasiewicz o Platformie Obywatelskiej (Dwie strony)

Jak dodał, "konserwatystów w Platformie jest coraz mniej, bo się po drodze wykruszali". - To może 15-20 parlamentarzystów: posłowie i senatorowie. To osoby, które cenią sobie kompromis aborcyjny i wolałyby stanowisko, które przyjęła Koalicja Polska, czyli powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego i rozpisanie referendum - powiedział gość PR24. 

Według Anny Kwiecień "należałoby zadać pytanie, ile jest dziś Platformy w Platformie. - Uważam, że słusznie pan poseł wymienił tu panią Nowacką. Dziś PO ma twarz albo pani Nowackiej, albo pań posłanek z Nowoczesnej, które dominują w PO - podkreśliła poseł PiS. 

Czytaj również:

Jej zdaniem "posłowie z Nowoczesnej zdecydowanie częściej pojawiają się w mediach i to oni dziś reprezentują PO".

- Natomiast skrzydło konserwatywne jest absolutnie w zaniku. Platforma ma twarz pań Nowackiej, Jachiry i Lubnauer. A to są osoby bardzo radykalne, o poglądach nawet skrajnie lewackich. Jeśli jest niewielka grupa posłów, którzy mają poglądy takie jak zawarte w deklaracji, która powstała przy tworzeniu PO, to trudno im się dziś odnaleźć w takiej rzeczywistości. PO jest przed dużym resetem, może dojść do rozłamu w tej formacji - stwierdziła Anna Kwiecień. 

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Anna Kwiecień (PiS), Jacek Protasiewicz (Koalicja Polska)

Data emisji: 05.02.2021

Godzina: 8.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także