Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Jan Mosiński: dbamy o interesy Polaków

2022-04-06, 10:15

Opodatkowanie cyfrowych gigantów. Jan Mosiński: dbamy o interesy Polaków
Według policyjnych danych w zeszłym roku w Polsce zgłoszono co najmniej kilkaset przypadków oszustw "na amerykańskiego żołnierza".Foto: Shutterstock.com/Twin Design

- Giganty gospodarki stworzyły sobie w Polsce eldorado, nie płacąc podatków. W krajach, które przystąpiły do UE w 2004 r., było to stałą praktyką, traktowano nas jak państwa gorszej kategorii - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W dyskusji wziął również udział Dariusz Wieczorek (Lewica).

Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania, w tym zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych - wskazało Ministerstwo Finansów po posiedzeniu Rady ECOFIN.

Jak poinformował resort we wtorek, wiceminister finansów, szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska wzięła udział w posiedzeniu Rady, na której rozmawiano przede wszystkim o kolejnych sankcjach wobec Rosji oraz kwestiach podatkowych. Polska zawetowała wprowadzenie globalnego CIT pod koniec 2023 roku.

"Musimy doprowadzić do równowagi"

Jan Mosiński zaznaczył, że to wstępny etap rozmów, jak stwierdził, nie można mieć pretensji do polskiego rządu w związku z wetowaniem ustaleń Rady ECOFIN, a sprzeciw w głosowaniu jest w istocie dbaniem o interesy obywateli.

- Musimy doprowadzić do równowagi, nie może być tak, żeby Polska czy inne państwa członkowskie z regionu Europy Środkowej i Wschodniej były wykorzystywane poprzez różne regulacje dające przywileje gigantom jak Google. Dbamy o interesy Polaków - stwierdził.

Kwestia rajów podatkowych 

Dariusz Wieczorek przypominał, że dyskusja o opodatkowaniu dużych firm trwa już od dłuższego czasu. - Intencja jest jednak jasna, chodzi o to, aby we wszystkich krajach były podobne warunki opodatkowania firm, by nie było rajów podatkowych. Kwestia opodatkowania gigantów jest bardzo istotna, trzeba to zrobić, powinniśmy doprowadzić do sytuacji, by wielkie korporacje płaciły realne podatki również na terenie Polski. (…) Wtedy jest to uczciwa konkurencja - powiedział.

Dodał także, że dzisiaj pozycja Polski w UE nie jest najlepsza, za co odpowiedzialność ponosi ugrupowanie rządzące. - Zawsze jest jednak problem. Gdy jeden kraj na coś się nie zgadza, muszą być ku temu ważne powody. Mam nadzieję, że takie powody ma polski rząd - komentował, stwierdzając, że w tej sprawie powinno dojść do konsensusu i powinno się pracować nad tym, by we wszystkich krajach Unii były bardzo podobne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślał, że będzie to z korzyścią dla rynku unijnego i poszczególnych państw.

Posłuchaj

Jan Mosiński i Dariusz Wieczorek o opodatkowaniu dużych przedsiębiorstw międzynarodowych (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 22:33
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

W marcu w Sejmie szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przedstawiła stanowisko rządu ws. projektu unijnej dyrektywy ws. zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania grup wielonarodowych w Unii.

Zaproponowany przez Komisję Europejską projekt ma na celu wdrożenie globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, tj. zasad GloBE - głównej części tzw. filaru II OECD.

Jak tłumaczyła wówczas Rzeczkowska, filar II wprowadza globalną minimalną efektywną stawkę podatkową dużych przedsiębiorstw międzynarodowych w wysokości 15 proc. Wskazała, że podatek ma objąć przedsiębiorstwa, które osiągnęły globalne skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jan Mosiński, Dariusz Wieczorek

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej