Prof. Chwedoruk: prezydent przedstawił siebie jako gwaranta reform społecznych
- W kwestiach programowych Andrzej Duda podkreślał kwestię reform społecznych, ale nie zapowiedział daleko idących reform kraju. Okazało się, że ochrona dotychczasowych zdobyczy ma być leitmotivem kampanii - stwierdził w Polskim Radiu 24 politolog prof. Rafał Chwedoruk, komentując sobotnią konwencję programową ubiegającego się o reelekcję prezydenta.
2020-05-01, 20:40
Posłuchaj
W podwarszawskich Szeligach odbyła się konwencja przedwyborcza Andrzeja Dudy. Ubiegający się o reelekcję prezydent przedstawił swoją wizję ewentualnej drugiej kadencji. Przypomniał o realizacji programu Rodzina 500+ i obniżeniu wieku emerytalnego, a nakreślając plany na kolejne pięć lat prezydentury zaznaczył, że m.in. trzeba podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł i wprowadzić dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę na skutek epidemii w wysokości 1200 zł na miesiąc.
Powiązany Artykuł
![Andrzej Duda konwencja TT 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/25ab4b4e-3027-4be6-9e3f-8f1c7649109f.jpg)
Bezpieczeństwo, zdrowie, praca, solidarność. Szczegóły programu prezydenta Andrzeja Dudy
Jak stwierdził prof. Rafał Chwedoruk, konwencja nie przyniosła ze strony Andrzeja Dudy zaskakujących deklaracji czy konkluzji. - Myślę, że w sprawach strategicznych nie usłyszeliśmy nic, czego nie należałoby oczekiwać od takiej konwencji w wykonaniu urzędującej głowy państwa w specyficznej chwili, w której żyjemy - zaznaczył politolog.
"Ochrona dotychczasowych zdobyczy leitmotivem kampanii"
Dodał, że Andrzej Duda przedstawił siebie przede wszystkim jako gwaranta reform społecznych, które dokonały się w ostatnich latach w Polsce, a także stabilności państwa w szerszym wymiarze. - W kwestiach programowych ubiegający się o reelekcję prezydent podkreślał kwestię owych reform, ale co bardzo znamienne w kontekście nowych świadczeń związanych bezpośrednio z krótkoterminową sytuacją kryzysową, nie zapowiedział daleko idących reform kraju. Okazało się, że ochrona dotychczasowych zdobyczy ma być leitmotivem kampanii - powiedział prof. Rafał Chwedoruk.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Andrzej Duda: nigdy jako prezydent RP nie pozwolę na wycofanie programu 500+
REKLAMA
Zdaniem politologa zdobycze powoli kończącej się kadencji prezydenckiej Andrzeja Dudy wiążą się ogólnie z poprawą jakości życia dla większości obywateli. - To oczywiście w skali makro, bo myślę, że z cząstkowych reform na pierwszym miejscu jest obniżenie wieku emerytalnego. Ta kwestia odegrała bardzo istotną rolę w zmianie preferencji politycznych na początku tej dobiegającej końca dekady - podkreślił gość audycji.
Wymienił także program Rodzina 500+. - Stał się już pewnym symbolem oprócz tego, że przyczynił się bardziej do walki z biedą niż z demografią. Do tego dochodzą takie reformy, które wiązały się z utrzymaniem bądź poprawą funkcjonowania różnych instytucji publicznych. To restytucje niektórych komisariatów policji, próby przywracania likwidowanych linii kolejowych czy być może likwidacja gimnazjów - dodał prof. Rafał Chwedoruk.
"Kampania była fragmentaryczna"
Powiązany Artykuł
![urząd pracy_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e69ec46b-8ab1-4afa-b111-35f22987b1d5.jpg)
Prezydent: zasiłek dla bezrobotnych powinien wzrosnąć do 1300 zł
Gość audycji odniósł się także do samej kampanii prezydenckiej, która ze względu na epidemię koronawirusa nie przypominała, jak podkreślił, klasycznej walki kandydatów o głosy wyborców. - Ona siłą rzeczy była fragmentaryczna, a dynamikę sytuacji politycznej nadawały kwestie niezwiązane wprost z wyborami prezydenckim, czyli właśnie wspomniana epidemia - zaznaczył politolog.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 01.05.2020
Godzina emisji: 19.08
Polskie Radio 24/bb
REKLAMA