more_horiz

"Nie wprowadzajmy pojęć prawnych, to czysta polityka". Parafianowicz o reparacjach wojennych od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 20:10
- To, ile uda się osiągnąć ws. reparacji, zależy od determinacji strony polskiej. Po upadku PRL tej determinacji nie było w ogóle. Nie mogło jej być, bo Polska była państwem słabym i nieumiejętnie zabiegała o swoje interesy. Teraz może być inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Zbigniew Parafianowicz gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)
Zniszczony Zamek Królewski
Zniszczony Zamek KrólewskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w polityce Niemiec wobec Polski widoczna jest ciągłość. Polega ona na pomijaniu tematów historycznych i odszkodowawczych. - Aby nie wchodziły na agendę, stosuje się argumenty pozytywistyczno-prawne, że coś jest niemożliwe z prawnego punktu widzenia. Tymczasem temat odszkodowań za II wojnę światową lub powrotu do historii jest czystą polityką. Nie możemy tam wprowadzać kategorii prawnych, bo one nie istnieją w tym temacie - powiedział Zbigniew Parafianowicz. 

Jarosław Sellin FORUM 1200 (1).jpg
Reparacje wojenne. Sellin: straty poniesione przez Polskę sięgają biliona złotych

Podkreślił, że to, ile uda się osiągnąć w tej sprawie, zależy od determinacji strony polskiej. - Po upadku PRL tej determinacji nie było w ogóle. Nie mogło jej być, bo Polska była państwem słabym i nieumiejętnie zabiegała o swoje interesy. Teraz może być inaczej - tłumaczył. 

W kontekście niemieckiej polityki historycznej gość Polskiego Radia 24 przywołał odtajnione przez byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego szyfrogramy polskiej dyplomacji na temat spotkania w Krzyżowej kanclerza Niemiec Helmuta Kohla z premierem Tadeuszem Mazowieckim w 1989 roku i otwarcia nowego etapu w stosunkach polsko-niemieckich. - To podstawowa lektura dla publicystów, historyków i urzędników państwowych. Kohl odgrywał rolę poczciwego polityka, ale jednocześnie był twardy i asertywny. Korzystał z tego, że rodząca się III RP była państwem upadłym i wiele mógł osiągnąć. Domagano się rezygnacji z poruszania tematów historycznych. Sugerowano, że może dojść do opóźnienia uznania granicy na Odrze i Nysie. Doradca Kohla sugerował, by na spotkaniu z byłymi robotnikami przymusowymi nie zadawano trudnych pytań. W pamięci mamy obraz pojednawczej mszy, ale za kulisami toczyła się twarda polityka - podsumował Parafianowicz. 

Posłuchaj

20:17 PR24 2021_10_22-19-05-55.mp3 Zbigniew Parafianowicz gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy) 

Po II wojnie światowej Biuro Odszkodowań Wojennych wyceniło straty Polski na 50 mld ówczesnych dolarów. Przeliczając tę kwotę na obecną siłę nabywczą, byłoby to 850 mld dolarów.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: Zbigniew Parafianowicz (publicysta, "Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 22.10.2021
Godzina: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem