more_horiz

Incydent z udziałem ambasadora Rosji. Fogiel: szkoda, że władze Warszawy wcześniej nie zamknęły cmentarza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 19:55
Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną substancją, gdy wraz z delegacją próbował złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Doszło też do szarpaniny. Interweniowała policja. - Najlepiej by było - i szkoda, że tak się nie stało - gdyby np. władze Warszawy zamknęły wczoraj cmentarz na trzy dni z powodu, dajmy na to, bardzo pilnej potrzeby działań renowacyjnych - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24

Radosław Fogiel podkreślił na antenie PR24, że "chyba nikt o zdrowych zmysłach po stronie rosyjskiego ambasadora, który chciał splunąć Polakom w twarz, czcząc radzieckich żołnierzy, nie stanie". Wskazał jednak na obowiązującą konwencję wiedeńską, zapewniającą dyplomatom szczególną ochronę bez względu na prowadzoną przez dany kraj politykę. - Nasi dyplomaci również są za granicą - zauważył.

- Oczywiście, każdy ma prawo protestować. Protest na tym cmentarzu był legalny. Polskie władze informowały ambasadora, że tego typu działania mogą spotkać się z reakcją społeczną. (...) Ale mamy jeszcze inną rzecz: o ile jestem całym sercem za tym, żeby dać odczuć każdemu przedstawicielowi putinowskiego reżimu, co o tej wojnie myśli cywilizowany świat, to gdy widzę na tym proteście to samo towarzystwo, które wspina się na pomnik katastrofy smoleńskiej i bezcześci pamięć o ofiarach Smoleńska, a teraz przebrane w ukraińskie flagi to towarzystwo protestuje, to pewna lampka ostrzegawcza, czy nie mamy tu do czynienia z jakąś prowokacją, mi się zapala - stwierdził Radosław Fogiel.

Posłuchaj
24:19 Fogiel Pr24.mp3 Radosław Fogiel: nikt o zdrowych zmysłach nie stanie po stronie rosyjskiego ambasadora, który chciał splunąć Polakom w twarz (Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Fogiel: władze Warszawy mogły zamknąć cmentarz

Zaznaczył jednak, że nie ma sensu wpadać "w tony histeryczno-lękowe" dotyczące tego, co powie teraz o Polsce kremlowska propaganda. - No pewnie będzie mówić to samo, co do tej pory o Polsce: rzeczy kłamliwe - powiedział poseł PiS.

- Najlepiej by było, i szkoda, że tak się nie stało, gdyby np. władze Warszawy zamknęły wczoraj cmentarz na trzy dni z powodu, dajmy na to, bardzo pilnej potrzeby działań renowacyjnych - wskazał gość PR24.

Mówił też, że osoba, która się przyznała do oblania farbą, jest, jak donoszą media, związana z Fundacją Otwarty Dialog Bartosza Kramka. - Pan Kramek z kolei zachęcał wcześniej do niszczenia zapory na granicy polsko-białoruskiej, czyli wspierał Łukaszenkę - wskazał Fogiel. - Trzeba podchodzić do tego z dużą ostrożnością - dodał.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Stan rzeczy"

ProwadzącyJerzy Jachowicz

GośćRadosław Fogiel (zastępca rzecznika PiS)

Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem