more_horiz

Tusk nie chce bardziej przejrzystych wyborów. Fogiel: wie, że opozycja przegra, więc sugeruje, że będą nieuczciwe

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 20:00
- Rozumiem, że to może popsuć plany Donalda Tuska i opozycji, którzy już od pewnego czasu - prawdopodobnie czując, że nie będą mogli wygrać wyborów - próbują budować narrację, że miałoby być z nimi coś nie tak. A jeżeli ponad wszelką wątpliwość nie będzie można majstrować przy wyborach, to cała ta historia się sypnie - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR24/AK

W połowie września Jarosław Kaczyński powiedział, że "potrzebne są nowe zasady liczenia głosów". - I to wprowadzimy w ustawie. Tak, żeby bardzo trudno było coś zmienić, żeby to było w zasadzanie niemożliwe - zapowiedział. Wcześniej mówił też, że należy przeprowadzić pewne zmiany prawne, które pozwolą lepiej kontrolować wyniki wyborów.

Donald Tusk zapytany o te wypowiedzi odparł, że "to musi budzić niepokój wszystkich tych, którzy wierzą w sens demokracji w Polsce". W jego ocenie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o wyborach "brzmiały naprawdę bardzo po białorusku".

- Donald Tusk jest zaniepokojony tym, że sposób liczenia głosów miałby być bardziej przejrzysty, kolegialny. Taki, który uniemożliwia oszustwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel. 

- Powiem więcej. Miałem okazję brać udział w kilku misjach obserwacyjnych OBWE, która regularnie wysyła takie misje do różnych krajów. W najbliższy piątek ruszam na kolejną - do Bośni. W większości tych krajów taka procedura, zalecana właśnie przez OBWE, była stosowana. Rozumiem, że to może popsuć plany Donalda Tuska i opozycji, którzy już od pewnego czasu - prawdopodobnie czując, że nie będą mogli wygrać wyborów - próbują budować narrację, że miałoby być z nimi coś nie tak. Ale jeżeli ponad wszelką wątpliwość nie będzie można majstrować przy wyborach, to cała ta historia się sypnie - dodał rzecznik PiS.

Skomentował również zmianę narracji lidera Platformy Obywatelskiej i innych polityków tej formacji w sprawie Rosji. 

- Zaczynam się martwić o przewodniczącego Tuska. Bo jego obecne postępowanie i wypowiedzi oznaczałyby poważne ubytki w pamięci. Może on sam jest rzeczywiście przekonany, że jego działania były antyrosyjskie. Może nie pamięta tych swoich wystąpień w Sejmie, mówiących, że potrzebujemy dialogu z Rosją taką, jaką ona jest. To nie kto inny tylko Donald Tusk i jego środowisko biegało na spędy KOD-u, twierdząc, że wybory odbyły się w sposób niewłaściwy - powiedział Radosław Fogiel.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:35 PR24 2022_09_26-19-06-11.mp3 Radosław Fogiel o Donaldzie Tusku i wyborach parlamentarnych (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Radosław Fogiel (rzecznik PiS) 
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także