more_horiz

Kiedy powstanie CPK? Marcin Horała: pierwsze samoloty wystartują w 2027 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 19:50
- Jesteśmy przygotowani na realizację prac zgodnie z harmonogramem. Realnie pierwszy samolot może wystartować w 2027 roku, wtedy też powinna się zakończyć budowa lotniska - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Foto: PR24/AK

Centralny Port Komunikacyjny powstanie między Warszawą a Łodzią. Będzie to największy port lotniczy w Polsce, zdolny do obsługi nawet 45 mln pasażerów rocznie. Port ma być połączony z siecią drogową i kolejową, w pobliżu ma też powstać infrastruktura biurowa i konferencyjna. Pierwsze samoloty mają wystartować z CPK za pięć lat.

- Jeżeli chodzi o sam Centralny Port Komunikacyjny w rozumieniu lotniska, to jest to po prostu inwestycja opłacalna biznesowo. On w większości będzie zbudowany na kapitale prywatnym: czy to udziałowców, czy kapitale dłużnym - zaznaczył Marcin Horała.

Kontrola właścicielska państwa

Wiceminister podkreślił, że w przedsięwzięciu zostanie zachowany udział państwa. - Wynikający z tego, że chcemy zachować kontrolę właścicielską. Jeżeli chodzi o kapitał, to 51 proc. musi zostać po stronie polskiego państwa. Trzeba będzie wnieść tyle kapitału. W tym przypadku nie były planowane jakiekolwiek unijne środki. Może tylko jakieś drobne, na przykład na rzeczy związane z bezpieczeństwem ruchu lotniczego - stwierdził gość PR24. 

- Jeżeli natomiast chodzi o program budowy linii kolejowych, to jest to program rozpisany na dwie perspektywy unijne. Gdyby miało nie być funduszy unijnych - to po prostu ten program dłużej potrwa. Ale przecież nie może nie być funduszy spójności, bo to by oznaczało, że Unii nie ma, że traktaty nie obowiązują. I tak musimy wykonać tę inwestycję, to jest potrzebne dla Polski - powiedział wiceszef resortu. 

Jak dodał, ministerstwo jest przygotowane na pracę zgodnie z harmonogramem. - Realnie pierwszy samolot może wystartować w 2027 roku, wtedy też powinna się zakończyć budowa lotniska - zaznaczył.

Jednak od razu podkreślił, że podczas realizacji inwestycji może dojść do różnego rodzaju zdarzeń, które mogą opóźnić finalizację przedsięwzięcia. Takim zdarzeniem mogłoby być na przykład znalezienie na miejscu budowy jakiegoś cennego historycznie przedmiotu. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:44 PR24 2022_11_24-19-05-42.mp3 Marcin Horała o budowie CPK (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 24.11.2022
Godzina: 19.06

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także