more_horiz

"Ma być barierą naszego rozwoju". Prof. Kucharczyk o znaczeniu, jakie Niemcy przykładają do budowy NS2

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 20:09
- Nord Stream 2 to próba realizacji nowej wersji koncepcji Mitteleuropy, będącej utrwaleniem niemieckiej dominacji w Europie Środkowej. Nie chodzi o germanizowanie, o ludobójczą politykę imperialną w stylu Adolfa Hitlera, tylko o nałożenie trwałej bariery rozwojowej. Kluczowa w tym jest kwestia Polski - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Nord Stream 2 biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski
Nord Stream 2 biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i PolskiFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

W grudniu 2021 roku spółka Nord Stream 2 AG, która jest operatorem gazociągu, poinformowała, że przeprowadziła certyfikację techniczną drugiej nitki rurociągu i rozpoczęto zapełnianie jej gazem. Dostawy nie ruszyły, bo Nord Stream 2 AG, która w całości należy do Gazpromu, powinna uzyskać certyfikację jako niezależny operator.

Na razie niemiecki regulator energetyczny Bundesnetzagentur zawiesił procedurę certyfikacji spółki jako operatora gazociągu Nord Stream 2. Jako powód tej decyzji podał, że jest ona zarejestrowana w Szwajcarii, a operator powinien działać według prawa niemieckiego. Podano, że decyzja w sprawie certyfikacji nie zapadnie przed drugim półroczem 2022 roku.

Historyczne analogie

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Nord Stream 2 to biznes na usługach polityki. - To próba realizacji nowej wersji koncepcji Mitteleuropy, utrwalenia niemieckiej dominacji w Europie Środkowej. Nie chodzi o germanizowanie, o ludobójczą politykę imperialną w stylu Adolfa Hitlera, tylko o nałożenie trwałej bariery rozwojowej. Kluczowa w tym jest Polska. Jeżeli Polska nie będzie robić kłopotów, to inne kraje tym bardziej. Polacy mają mieć państwo, mogą korzystać z unijnych dotacji i polityki spójności, ale musi istnieć mocno odczuwalna bariera rozwojowa. Polska "musi" znać swoje miejsce w szeregu, które wyznaczają Niemcy. Niemcy mają korzystać nie tylko z Nord Stream 2, ale też ze stanowiska Waszyngtonu, który powrócił do strategii partnerstwa w przywództwie, czyli uznawania naszych zachodnich sąsiadów za kluczy element architektury bezpieczeństwa w Europie - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Zobacz także:

Historyk podkreślił, że Rosja Władimira Putina jest dla Niemiec trudnym partnerem, ale jednak partnerem. - W Niemczech żywa jest tradycja myślenia o Rosji jako o kraju wielkich możliwości, w tym dla niemieckiego przemysłu. W kwietniu minie 100 lat od podpisania traktatu z Rapallo Niemcy-Rosja. Nawiązano stosunki dyplomatyczne i współpracę gospodarczą. Istotą porozumienia było jednak wykończenie Polski. Nie twierdzę, że obecnie mamy 100-procentową analogię, ale warto uczyć się z historii także w tym kontekście - podsumował prof. Kucharczyk.

Posłuchaj

20:48 PR24 2022_01_14-19-06-34.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk gościem Rafała Dudkiewicza (Stan rzeczy)

Budowa gazociągu Nord Stream 2, który biegnie z Rosji do Niemiec na dnie Morza Bałtyckiego z ominięciem Ukrainy i Polski, została zakończona we wrześniu 2021 roku

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadził: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 19.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także