X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Michał Potocki: Polskę i Francję dzieli głównie różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 22:00
- Francję i Polskę dzielą przede wszystkim trzy kwestie. To różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia, wycofanie się z kupna śmigłowców Caracal mimo zaawansowania rozmów oraz praworządność - powiedział Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Audio
  • Michał Potocki podsumował pierwszy dzień wizyty Emmanuela Macrona w Polsce (Świata Pogląd/PR24)
Prezydent Francji Emmanuel Macron składa wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Prezydent Francji Emmanuel Macron składa wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Prezydent Francji rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jednym z pierwszych punktów programu było podpisanie układu o współpracy strategicznej między Francją a Polską. Emmanuel Macron przyjechał do Warszawy w towarzystwie czterech ministrów, a rozmowy dwustronne dotyczyły przede wszystkim spraw europejskich, gospodarki oraz bezpieczeństwa.

podpis_1200.jpg
Polsko-francuskie partnerstwo. Oto, co znalazło się w podpisanej deklaracji

Na początku audycji Michał Potocki przypomniał, na jakich polach różnią się interesy Polski i Francji. Wymienił trzy kwestie, które najbardziej dzielą oba kraje. - To przede wszystkim różne traktowanie rosyjskiego zagrożenia. Emmanuel Macron prze do odnowy i pogłębienia relacji z Rosją i w poniedziałek namawiał do tego polskich rozmówców. My zaś jesteśmy dużo bardziej ostrożni. Tak było zawsze, niezależnie kto był prezydentem Francji i niezależnie od tego, kto stal na czele polskiego rządu - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Czy oba kraje mogą znaleźć punkty wspólne?

Jako drugą kwestię wymienił wycofanie się z kupna francuskich śmigłowców Caracal, mimo że rozmowy w tym zakresie były bardzo zaawansowane. - W Paryżu odebrano to jako gest bardzo nieprzyjazny. Dla Francji bowiem bardzo ważna jest sprzedaż swoich produktów z sektora zbrojeniowego, a poza tym jeśli rozmowy dochodzą niemal do samego końca, a jednak kończą się niepowodzeniem, to strona, która jest zainteresowana handlem, odbiera to negatywnie. Z kolei trzecia rzecz to praworządność. Kłopoty Polski z trzymaniem się unijnych standardów w tym zakresie są w Paryżu zauważalne i o tym Emmanuel Macron w Polsce też wspomniał - powiedział Michał Potocki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

Dziennikarz i publicysta stwierdził jednak, że Polska i Francja mogą znaleźć punkty wspólne, które poprawią między nimi relacje. - Po stronie Francji istnieje oczekiwanie, że pójdziemy do przodu w nawiązywaniu dialogu z Rosją. A przynajmniej, że Polska nie będzie stawała okoniem i nakładała tutaj weta na różnego rodzaju inicjatywy. Z kolei strona polska oczekuje, że Francja przynajmniej głośno nie będzie protestować przeciwko kolejnym zmianom w reformie wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył Michał Potocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Świata Pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Michał Potocki "Dziennik Gazeta Prawna" 
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 21:35

Polskie Radio 24/IAR/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wyraz wsparcia dla niezależności sądownictwa". Sakiewicz o zaplanowanej demonstracji przed TK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:32
- Wewnętrzne "mafie" zwracają się do zagranicznych ośrodków z propozycją działania przeciwko Polsce w zamian za to, że coś na tej Polsce uzyskają. Musimy się temu przeciwstawić i pokazać, że społeczeństwo się na to nie zgadza - powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", w odniesieniu do zaplanowanej na 8 lutego demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o wizycie E. Macrona: nie siedzimy cicho i są tego pierwsze efekty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 19:05
- Nowością jest wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. Nasze niskie bezrobocie, nasza agresywność na rynku europejskim, przejmowanie całych firm niemieckich przez polskich przedsiębiorców. To czyni różnicę w UE, a nie to, jak zachowuje się Francja - powiedział w audycji Polskiego Radiu 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem "Debaty Dnia" był także Mariusz Gierej (mPolska24.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Jurczyszyn: wizyta prezydenta Francji odbywa się w kluczowym momencie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 21:00
- Przy tego typu ważnych wizytach, jak przyjazd prezydenta Francji Emmanuela Macrona do Polski, istotny jest moment, kiedy do takiej wizyty dochodzi (...) Brexit to jedno z podstawowych wydarzeń, a Polska stała się ważniejsza w wymiarze politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona komentował także dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: relacje miedzy Polską a Francją były bardzo chłodne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:53
- Kiedy Emmanuel Macron zobaczył po wyborach w 2019 r., że Zjednoczona Prawica ma ogromne poparcie wśród Polaków i że przez najbliższe lata będzie sprawować władzę, uznał, że nie ma co czekać - tak na temat wizyty w Polsce prezydenta Francji wypowiedział się w Polskim Radiu 24 Tadeusz Woźniak, poseł Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wildstein: Macron przyjechał z pakietem poglądów, było wiadomo co powie ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:19
- Spotkania Emmanuela Macrona z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim przebiegły w atmosferze wzajemnych bardzo przyjaznych gestów. Ale nie chodzi tu tylko o tę kwestię. Ważne jest, że będzie to komentowane we Francji jako sygnał normalizacji stosunków z Polską - powiedział publicysta Dawid Wildstein z TVP.
rozwiń zwiń