X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:27
- Bieżące misje i problemy Sojuszu znalazły się w agendzie spotkania ministrów obrony państw NATO. Będą również omawiane kwestie szczegółowe dotyczące wschodniej flanki. Ponad tym mamy do czynienia z ogromnymi napięciami w ramach NATO - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Justyna Gotkowska o napięciach w NATO (Świata pogląd)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W Brukseli w kwaterze głównej Sojuszu odbywa się w środę i czwartek spotkanie ministrów obrony państw NATO. Ministrowie omawiają możliwości wzmocnienia zdolności obronnych w misjach i operacjach Sojuszu oraz przyszłego zaangażowania NATO w zwalczanie terroryzmu.

- Będzie dyskusją dotycząca możliwości rozszerzenia misji NATO w Iraku. Związane jest to z prośbą USA do sojuszników europejskich o zwiększenie zaangażowania w stabilizację Iraku, który jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Nieoficjalnie mówi o zwiększenie obecności  żołnierzy NATO z 500 aż do 2000, którzy mieliby szkolić iracką armię - powiedziała Justyna Gotkowska. Dodała, że w kontekście wyborów prezydenckich, Donalda Trump chciałby zakończyć wycofywanie wojsk USA z Afganistanu. - Mówi się o rozmowach z Talibami. Na agendzie Sojuszu jest również przyszłość misji szkoleniowej NATO w tym kraju - tłumaczyła. 


D-Trump-pap-1200.jpg
"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła również uwagę na napięcia, które targają Sojuszem. - Rozszerza się postrzeganie wyzwań i zagrożeń. To już nie tylko Rosja po aneksji Krymu i inwazji na wschodnią Ukrainę. Do katalogu wyzwań dochodzą Chiny. USA naciskają na to, aby sojusznicy na poważnie zaczęli przyglądać się chińskim działaniom m.in. w Europie. W katalogu coraz ważniejszy jest międzynarodowy terroryzm, szczególnie w Afryce Północnej - wyliczała ekspertka. 

Z drugiej strony mamy do czynienia z zaburzeniem dynamiki w NATO. - USA prowadzą jednostronną politykę, wycofują się z konsultacji, nie wszystkim sojusznikom to się podoba. Natomiast Turcja prowadzi działania sprzeczne z polityką Sojuszu. W tym kontekście prezydent Macron mówił o "śmierci mózgowej NATO". Francja w większym stopniu chce kształtować bezpieczeństwo europejskie, sprzeciwia się jednostronnym działaniom USA, negatywnie ocenia działania Turcji - tłumaczyła Justyna Gotkowska. Zwróciła również uwagę, że we wszystkich tych dyskusjach prawie nieobecni są Niemcy.  

Więcej w nagraniu.  

*** 

Audycja: Świata Pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Justyna Gotkowska

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 16.48

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bryc: dziś NATO musi stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:30
– Prezydent USA Donald Trump wyraził w Londynie poparcie dla NATO; jego odpowiedź na krytyczne komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Sojuszu nie była zaskakująca – powiedział ekspert z brukselskiego think tanku EPC, Paul Ivan.
rozwiń zwiń