Prof. Żyro: uwaga Amerykanów będzie bardzo skoncentrowana na Sądzie Najwyższym

2020-10-27, 17:56

Prof. Żyro: uwaga Amerykanów będzie bardzo skoncentrowana na Sądzie Najwyższym
Amy Coney Barrett w poniedziałek została zaprzysiężona na sędzię amerykańskiego Sądu Najwyższego. Foto: PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

Jedną ze spraw, które rozstrzygnie wkrótce Sąd Najwyższy jest "precedensowa sprawa Roe v Wade, czyli o aprobacie aborcji" - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, amerykanista z UW. - Uwaga na Sądzie Najwyższym będzie w najbliższym czasie bardzo skoncentrowana, tym bardziej że Sąd Najwyższy w USA cieszy się autorytetem - dodał. 

Konserwatywna prawniczka Amy Coney Barrett została zaprzysiężona na sędzię Sadu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ceremonia z udziałem prezydenta Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Wcześniej nominację Barret zatwierdził amerykański Senat. Zatwierdzenie nominacji Amy Coney Barrett oznacza przesunięcie ideologiczne Sądu Najwyższego USA na prawo - sześcioro sędziów będzie mieć poglądy konserwatywne, a trójka - liberalne. Może to mieć poważne konsekwencje dla systemu ustrojowego USA, zarówno w kwestiach społecznych, jak i gospodarczych.

Powiązany Artykuł

protest prolife prawo USA pap 1200.jpg
Konserwatyści z przewagą w Sądzie Najwyższym USA. Senat zatwierdził nominację Amy Coney Barrett

Cztery wyzwania Sądu Najwyższego

- Amy Coney Barret będzie ściśle trzymała się litery amerykańskiej konstytucji - ocenił w Polskim Radiu 24 amerykanista Tomasz Żyro. Wskazał, że w amerykańskim prawie są dwa nurty interpretacji, podobnie jak w prawie rzymskim: nurt ducha i nurt litery prawa. - Amy Coney Barrett jest zwolenniczką tego drugiego spojrzenia. Uważa, że teza o "living constitution", czyli konstytucji, która ma nadążać za przemianami społecznymi, a nawet je wyprzedzać, jest nieuprawniona. Będzie trzymała się ściśle litery konstytucji i innych aktów prawnych - wskazał prof. Żyro.  

Czytaj także: 

Pytany o to, jakie wyzwania stoją przed Sądem Najwyższym, w skład którego weszła Amy Coney Barrett, gość "Świata poglądu" wskazał cztery sprawy. - Kwestia reformy służby zdrowia, jaką zaproponował Barrack Obama, a która budzi nie tylko kontrowersje polityczne, ale także prawne. Po drugie, jest kwestia imigracji i statusu imigrantów. Dalej - bardzo ważna sprawa, która będzie rozstrzygana błyskawicznie - kiedy kończy się głosowanie w wyborach prezydenckich. Trzeba będzie ustalić datę graniczną, tym bardziej że część Amerykanów głosowała korespondencyjnie, część głosowała wcześniej, to będzie wyrok bardzo znaczący - zaznaczył. 

Czwartą sprawą, w ocenie gościa Polskiego Radia 24, o jakiej wkrótce rozstrzygnie Sąd Najwyższy, jest "precedensowa sprawa Roe v Wade, czyli o aprobacie aborcji". - Większość stanów podążyła tym tropem i liberalizowała prawo aborcyjne. Uwaga na Sądzie Najwyższym będzie w najbliższym czasie bardzo skoncentrowana, tym bardziej że Sąd Najwyższy w USA cieszy się autorytetem - ocenił. 


Posłuchaj

Prof. Tomasz Żyro o możliwym znaczeniu wejścia Amy Coney Barrett do amerykańskiego Sądu Najwyższego dla wyborów w USA ("Świata pogląd"/ Pr24) 11:00
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o tym, jaki wpływ na wybory prezydenckie może mieć nominacja i zaprzysiężenie Amy Coney Barrett na sędzię Sądu Najwyższego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Świata pogląd"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: prof. Tomasz Żyro (politolog, UW)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 16.48


IAR, Polskie RAdio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej