"To dobre z perspektywy wschodniej flanki NATO". Ekspertka OSW o pozostaniu wojsk USA w Niemczech
- Decyzja o zawieszeniu tych planów i przeglądzie całościowym amerykańskiej obecności wojskowej na całym świecie jest, z perspektywy wschodniej flanki, dobra - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2021-02-05, 17:40
Zgodnie z decyzją Donalda Trumpa 12 tys. amerykańskich żołnierzy miało wrócić z Niemiec do swojego kraju. Podczas swojego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej Joe Biden zapowiedział wstrzymanie tego planu. Administracja Białego Domu chce podjąć się głębokiej analizy sytuacji.
Powiązany Artykuł
![us army free shutt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b687199a-04ff-46d0-9b00-75b03f0b9ea7.jpg)
USA wstrzymują plan wycofania żołnierzy z Niemiec
- Decyzja o zawieszeniu tych planów i przeglądzie całościowym amerykańskiej obecności wojskowej na całym świecie jest, z perspektywy wschodniej flanki, dobra - oceniła Justyna Gotkowska.
Zdaniem ekspert obecnie najważniejszym pytaniem jest to, czy rzeczywiście dojdzie do całkowitego zastopowania realizacji tych wcześniejszych planów, czy jednak Amerykanie zdecydują się wprowadzić jakieś zmiany.
- Wydaje mi się, że nie dojdzie do przeniesienia tych jednostek bojowych, ale mogą być realizowane plany scalenia struktur dowodzenia - powiedziała rozmówczyni.
REKLAMA
- Artur Wróblewski: relacje pomiędzy USA a Niemcami wracają do równowagi
- "Gry nie będzie toczył przy jednym stoliku". Reginia-Zacharski o polityce międzynarodowej Bidena
- Biden nie wycofa żołnierzy USA z Niemiec. Szef MON: to dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Europy
Amerykanie w Niemczech
Jak poinformowała specjalistka, w Niemczech jest około 36 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy funkcjonują tam na stałe. Z kolei personel cywilny liczy 12 tys. osób.
-Te wojska amerykańskie są skoncentrowane w południowozachodnich niemieckich landach - tłumaczyła Gotkowska. Jak wyjaśniła, służyły one między innymi do prowadzenia operacji w Afryce i na bliskim Wschodzie np. w Afganistanie.
REKLAMA
Specjalistka dodała, że wojsko USA utrzymuje w Niemczech między innymi bazę lotniczą. - Jest ona największym portem przeładunkowym dla amerykańskich sił na Europę, Afrykę i Bliski Wschód - wyjaśniała ekspertka.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: Świata pogląd
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Justyna Gotkowska, Ośrodek Studiów Wschodnich
REKLAMA
Data emisji: 05.02.2021
Godzina emisji: 16.47
jbt/pr24
REKLAMA