"Widać światełko w tunelu". Iga Bielawska o sytuacji pandemicznej w Indiach
- Indie nigdy nie należały do grona krajów, gdzie służba zdrowia stoi na wysokim poziomie. Przeznacza się tam niewiele ponad 1 proc. PKB na opiekę zdrowotną, a dostęp do szpitali i przychodni stanowi problem poza wielkimi miastami - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Iga Bielawska z Instytutu Boyma, ekspert od spraw Indii.
2021-05-13, 17:48
Przez Indie przetacza się właśnie kolejna fala pandemii. W kraju płoną stosy pogrzebowe, a liczby, jak twierdzą eksperci, są niedoszacowane. Część zakażonych umiera w domach, bez kontaktu z lekarzami. Do 10 maja w Indiach koronawirusem zakaziło się 22 mln 662 tys. 575 osób. W wyniku choroby wywołanej przez COVID-19 zmarło 246 tys. 146 mieszkańców kraju.
Powiązany Artykuł
"Budzi szczególny niepokój". WHO zabrała głos ws. indyjskiego wariantu koronawirusa
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja jest dramatyczna i dynamiczna. - Zaczyna się poprawiać. Widać światełko w tunelu, liczby spadają. Choć były doniesienia, że 80-minutowe opóźnienie w dostawie tlenu do jednego ze szpitali doprowadziło do śmierci kilkunastu pacjentów. Takie sytuacje były jednak do przewidzenia, bo Indie nigdy nie należały do grona krajów, gdzie służba zdrowia stoi na wysokim poziomie. Przeznacza się tam niewiele ponad 1 proc. PKB na opiekę zdrowotną. Dostęp do szpitali i przychodni stanowi problem poza wielkimi miastami - powiedziała Iga Bielawska.
Z drugiej strony Indie koordynowały walkę z koronawirusem w Azji południowej, są też światowym liderem jeśli chodzi o produkcję szczepionek. Jednak proces wyszczepiania społeczeństwa działa powoli. - Wydaje się, że Indusi niedoszacowali skali pandemii, która może ich dotknąć. Od początku pandemii było to w miarę pod kontrolą. Dopiero kolejna fala stała się ogromnym wyzwaniem - tłumaczyła ekspert.
Posłuchaj
Ostatnio do sytuacji pandemicznej w Indiach przyczyniły się obchody hinduistycznego święta Kumhamela. Pielgrzymi zakażali się COVID-19 w mieście Haridwar nad rzeką Ganges po czym wracali w swoje rodzinne strony. Tam rozsiewali wirusa na swoich bliskich czy sąsiadów. Organizatorzy twierdzą, że w celebracjach udział wzięło ponad 9 mln osób.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Iga Bielawska (Instytut Boyma, ekspert od spraw Indii)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 16.47
REKLAMA