more_horiz

Szczyt Biden-Putin. Cywiński: Rosja chce, żeby USA odczepiły się od jej polityki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:35
- Rosja chciałaby - i to jest to jedyne, główne oczekiwanie ze strony Moskwy - aby Stany Zjednoczone po prostu odczepiły się od jej polityki i od walki o odzyskanie dawnych wspływów w regionie. I to jest właściwie wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl, wieloletni korespondent polskich mediów w Niemczech.
Szczyt Biden-Putin. Druga część spotkania z udziałem delegacji
Szczyt Biden-Putin. Druga część spotkania z udziałem delegacjiFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Zakończyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy opuścili po godzinie 17.00 budynek willi La Grange w szwajcarskiej Genewie. Opuszczając rezydencję, prezydent Biden pokazał dziennikarzom kciuk uniesiony w górę. Pierwszy szczyt Biden-Putin trwał nieco krócej, niż zapowiadano - niecałe 4 godziny. W Polskim Radiu 24 mówił o tym spotkaniu Piotr Cywiński.

Biden Putin PAP 1200.jpg
Spotkanie prezydentów Rosji i USA. Prof. Górski: Biden w roli petenta

"To nie jest przełom"

Gość PR24 stwierdził, że wobec spotkania między prezydentami Rosji i USA nie ma większych oczekiwań. Odnosząc się do porównania ze szczytem Reagan-Gorbaczow, który odbył się w 1985 roku także w Genewie, wyraził opinię, że na pewno nie jest to tak przełomowy szczyt.

Jak wyjaśnił, spodziewa się jakichś ustaleń jedynie w dwóch kwestiach. - Jedna dotyczyłaby arsenału nuklearnego. Coś w tym względzie powinno się ruszyć, bo terminy zawartych porozumień się kończą, obu stronom byłoby to na rękę. No i sprawa powrotu rosyjskich dyplomatów do Waszyngtonu i amerykańskich do Moskwy - mówił Piotr Cywiński.

Czytaj również:

Czego chce Rosja?

W jego opinii na przełom nie ma co liczyć, a szczyt ma charakter "protokolarny" dlatego, że "lista skarg i zażaleń jest długa". Przy czym - wyjaśnił Piotr Cywiński - ze strony Rosji jest tylko jedna rzecz na tej liście, ze strony świata zachodniego "ta lista jest tasiemcowa".

biden putin free 1200
Szczyt Biden-Putin. Marcel H. Van Herpen: Putin powie, że nie rozmawia o Białorusi i Ukrainie, bo to nie jego problem

- Rosja chciałaby - i to jest to jedyne, główne oczekiwanie ze strony Moskwy - aby Stany Zjednoczone po prostu odczepiły się od jej polityki i od walki o odzyskanie dawnych wspływów w regionie. I to jest właściwie wszystko - mówił Piotr Cywiński.

Jak dodał, "po drugiej stronie ta lista jest naprawdę bardzo długa". - Ja wymienię kilka z tych najważniejszych (punktów): rosyjskie cyberataki, mieszanie się w wybory, nie tylko w USA, sparaliżowanie głównego rurociągu w Stanach Zjednoczonych, była też dyskredytacja po prostu polityków i zachodniej polityki, akcja dezinformacyjna - wymieniał, dodając także inne działania, jak wspieranie separatystów na Ukrainie, okupacja Krymu, agresja w Donbasie, sprawa Nord Streamu 2 i wiele innych.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:21 PR24_mp3 2021_06_16-16-48-36_Cywiński.mp3 Piotr Cywiński o spotkaniu Biden-Putin ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Cywiński (publicysta)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 16.48

IAR/PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem