"Amerykanie pokazali Putinowi, że jego polityka działa". Przybylski o Nord Stream 2
- Władimir Putin wygrał bardzo ważny spór. Amerykanie pokazali Putinowi, że jego polityka faktów dokonanych działa i jeśli Putin coś zrobi, to trudno jest go zatrzymać - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Przybyski, publicysta "Do Rzeczy" i były korespondent w USA, komentując porozumienie rządów Niemiec i USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
2021-07-23, 17:45
- Taki sprzeciw ma znaczenie symboliczne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski z "Do Rzeczy", pytany o słowa republikańskiego senatora Teda Cruze'a, który określił porozumienie Waszyngtonu z Berlinem w sprawie Nord Stream 2 mianem "pokoleniowego błędu geopolitycznego".
Powiązany Artykuł
"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2
- Wiemy, że administracja amerykańska próbuje wysyłać swoich dyplomatów do Kijowa i do Warszawy, żeby przekonywać, by nie krytykować Joe Bidena za decyzję, która i z punktu widzenia Kijowa, i z punktu widzenia Warszawy jest zła i nikt nie ma co do tego wątpliwości - mówił gość "Świata poglądu". Nawiązał w ten sposób do wizyty doradcy Departamentu Stanu Dereka Cholleta w Polsce.
Czytaj także:
- [NASZ WYWIAD] Zielone światło dla Nord Stream 2. Wiech: kluczowe dla Polski powinno być teraz dokończenie Baltic Pipe
- Prof. Jacek Reginia-Zacharski o polityce Joe Bidena: doszło do zmiany wektora
- Artur Dziambor: Nord Stream 2 uderza w naszą suwerenność
- Ewentualnie kongresmeni mogą wpłynąć na sankcje, które zostałyby być nałożone, gdyby Rosjanie próbowali szantażu. A mogą to zrobić, bo Władimir Putin wygrał bardzo ważny spór. Amerykanie pokazali Putinowi, że jego polityka faktów dokonanych działa. Tak naprawdę, jeśli Putin coś zrobi, to trudno jest go zatrzymać - wskazywał Jacek Przybylski.
Posłuchaj
Zapewnienia USA i Niemiec
Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - poinformował w środę (21 lipca) wieczorem oficjalnie amerykański Departament Stanu. Rząd USA zapewnia, że porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.
REKLAMA
Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza. Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Jacek Przybylski (publicysta "Do Rzeczy")
REKLAMA
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 16.47
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA