more_horiz

Rozmowa prezydentów Rosji i Chin. Jakubowski: to asymetryczna relacja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:36
- Rosjanie pogodzili się, że są siłą rzeczy słabsi, że jest to asymetryczna relacja, ale próbują bardzo praktycznie do tego podejść i na poziomie retorycznym i na poziomie realnym - powiedział w audycji "Świata pogląd" na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Jakubowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Rozmowa prezydenta Rosji Władimir Putin z prezydentem Chin Xi Jinping
Rozmowa prezydenta Rosji Władimir Putin z prezydentem Chin Xi JinpingFoto: Mikhail Metzel/FORUM

Po wirtualnym spotkaniu prezydentów Rosji i Chin Władimir Putin powiedział, że "nasze kraje stworzyły nowy model kooperacji".

Rozmowa prezydentów Rosji i Chin. "Wolna ręka"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że moment wideokonferencji jest szczególny. - Putinowi na pewno było potrzebne potwierdzenie ze strony Pekinu, że ma wolną rękę do tego, co robi w Europie - powiedział Jakub Jakubowski. 

Jak przekazał ekspert, powołując się na Kreml, Putin "takie potwierdzenie otrzymał". - W komunikacie napisano: "Xi Jinping popiera rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa w Europie" - doprecyzował Jakubowski.

Rozmowa była długa i oddawała wieloaspektowy charakter relacji pomiędzy obydwoma przywódcami. - W tym konkretnym przypadku, rzeczywistość nadąża za deklaracjami, bo jeżeli spojrzeć na ilu poziomach dziś współpracują i koordynują się Rosjanie i Chińczycy to rzeczywiście można powiedzieć, że są w stanie nieformalnego sojuszu - stwierdził.

"Młodszy brat"

Według gościa Antoniego Opalińskiego "Rosjanie pogodzili się, że są siłą rzeczy słabsi, że jest to asymetryczna relacja", zaznaczając jednocześnie, że "próbują bardzo praktycznie do tego podejść".

- I na poziomie retorycznym i na poziomie realnym - wyliczył. - Retorycznie (...) to jest pewna metafora "starszej siostry". Rosjanie nigdy nie chcieli być "młodszym bratem" Chin. Chiny z Rosją wielokrotnie się konfliktowały w ostatnich dekadach, ale teraz mają być "starszą siostrą", czyli słabszą, ale mądrzejszą i doświadczoną - wytłumaczył. - Jest jeszcze realność. Rosjanie tak próbują formatować te relacje, żeby mieć jak najwięcej atutów - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
11:18 PR24_mp3 2021_12_15-16-48-18.mp3 Jakub Jakubowski o rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Chin Xi Jinping ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jakub Jakubowski (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 15.12.2021

Godzina: 16:48

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem