more_horiz

Oszczędności, redukcja biurokracji i międzynarodowe ambicje. Prof. Szymanowski o exposé nowego premiera Czech

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 17:35
- W expose o polityce zagranicznej Czech było niewiele i niekonkretnie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zdaniem prof. Macieja Szymanowskiego expose premiera Czech Petra Fiali było krótkie
Zdaniem prof. Macieja Szymanowskiego expose premiera Czech Petra Fiali było krótkieFoto: East News/AP Photo/Petr David Josek

Gabinet Petra Fiali rozpoczął urzędowanie i zaakceptował ostateczny kształt deklaracji programowej koalicji. Nowy czeski rząd opiera swoją politykę między innymi na stabilizacji publicznych finansów, reformie systemu emerytalnego, zmianach w systemie kształcenia oraz orientacji polityki zagranicznej na Zachód.

W czeskim parlamencie trwała debata przed wieczornym głosowaniem nad wotum zaufania dla nowego gabinetu. Prof. Szymanowski ocenił, że wygłoszone wystąpienie premiera było krótkie. - Exposé było bardziej o filozofii rządzenia - mowa była o tym, dlaczego państwo powinno oszczędzać, dlaczego ważne jest zredukowanie biurokracji oraz dlaczego Czesi nie powinni zadowalać się stanem rzeczy, który widzą wokół siebie i jak jest w tej chwili umiejscowiona na arenie międzynarodowej Republika Czeska - podkreślił ekspert.

Wśród konkretnych deklaracji zawartych w przemówieniu Fiali, gość audycji zwrócił uwagę na zapowiedź intensywnego rozwoju w najbliższych latach energetyki jądrowej, plan oddania do użytku 200 km nowych autostrad, a także zwiększenie do 2 proc. PKB wydatków przeznaczonych na obronność.

Czytaj także:

Współpraca wyszehradzka a sprawa Turowa

Prof. Szymanowski zrelacjonował także czeskie deklaracje dotyczące polityki międzynarodowej. Przyznał, że polityka zagraniczna Czech została w exposé opisana skąpo i "niekonkretnie". - Bardziej konkretna była wypowiedź byłego premiera, sformułowana w odpowiedzi na exposé, gdzie padło znacznie więcej słów podkreślających znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i Polski. Były premier podkreślił, że - pomimo iż nam się przydarzył Turów - Polska jest wielkim i silnym krajem, z którym trzeba współpracować - dodał.

Podkreślił, że w umowie koalicyjnej w jednostronicowym dziale poświęconym polityce zagranicznej współpraca w ramach V4 jest wymieniona w pierwszym zdaniu, a kontakty w ramach Trójmorza są wyżej niż współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
12:26 PR24_mp3 2022_01_12-16-47-20.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o exposé premiera Czech prof. Petra Fiali ("Świata pogląd"/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 16.47

st

Zobacz także

Zobacz także