more_horiz

Sankcje wobec Rosji odłożone w czasie. Płomecka: Francja uznała, że tak będzie lepiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 17:59
- Wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji opóźni się, bo zaplanowane na czwartek spotkanie ambasadorów krajów UE zostało odwołane - powiedziała w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zwróciła także uwagę, że Niemcy, które "do tej pory blokowały wszelkie embarga na import surowców", informują, "że w kilka miesięcy chcą odejść" od importu rosyjskiej ropy, "nie stanowią więc problemu".
Czwartkowy szczyt ambasadorów państw UE został odwołany. - Francja uznała, że tak będzie lepiej, bo różnice zdań są zbyt duże i rozmawianie o tych samych różnicach, o których dyskutowano już w środę, nie ma sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka
Czwartkowy szczyt ambasadorów państw UE został odwołany. - Francja uznała, że tak będzie lepiej, bo różnice zdań są zbyt duże i rozmawianie o tych samych różnicach, o których dyskutowano już w środę, nie ma sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata PłomeckaFoto: noomcpk/ Shutterstock

Czwartkowy szczyt ambasadorów państw UE został odwołany. - Francja uznała, że tak będzie lepiej, bo różnice zdań są zbyt duże i rozmawianie o tych samych różnicach, o których dyskutowano już w środę, nie ma sensu. Będą się jeszcze toczyć negocjacje dwustronne, trójstronne i wielostronne i zapewne jutro (w piątek) odbędą się dwie narady ambasadorów - poranna i popołudniowa - powiedziała w Polskim Radiu 24 nasza brukselska korespondentka Beata Płomecka. - To wszystko oznacza, że może przesunąć się termin zatwierdzania sankcji - wyjaśniła gość "Świata poglądu".

W ocenie Beaty Płomeckiej ambicją Francji, jako sprawującego prezydencję w Unii Europejskiej, było zatwierdzenie sankcji w piątek. Jednak jeśli jeszcze nie będzie zgody i dopiero dojdzie do spotkań ambasadorów, to może się zdarzyć, że wejście sankcji w życie potrwa jeszcze parę dni, a decyzja zapadnie w  sobotę, może w niedzielę. - To wszystko zależy od prowadzonych teraz negocjacji - zaznaczyła.

Problemy z uzależnienia

W ocenie gościa "Świata poglądu", wieloletnie uzależnienie Unii Europejskiej od dostaw surowców energetycznych z Rosji i niedostrzeganie tego, że Rosja wykorzystuje je do szantażu powoduje, w 71. dniu wojny, "unijne kraje cały czas rozmawiają o wprowadzeniu - i na razie tylko embarga na import ropy i to jeszcze w odroczonym czasie". - Kraje, które są zbyt uzależnione od rosyjskich dostaw i mają trudności z szybkim znalezieniem alternatywnych dostawców, mogą liczyć na dodatkowe odroczenie i łagodniejsze traktowanie - zaznaczyła Beata Płomecka.

Gość "Świata poglądu" wskazała też, że wśród krajów UE domagających się takiego łagodniejszego traktowania są Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria, choć niewykluczone, że dojdą kolejne. Na drugim zaś biegunie - jako zwolenników szybkiego i pełnego embarga - wymieniła Polskę, kraje bałtyckie i Skandynawskie. - Coraz więcej państw (m.in. Holandia) uważa, że sankcje powinny być skuteczne, czyli surowe, a więc uderzać w sektor energetyczny. Niestety, są kraje, i to z naszego regionu, które uważają inaczej i to przez uzależnienie energetyczne - mówiła.

Niemcy na razie nie robią problemów

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli zwróciła także uwagę, że Niemcy, które "do tej pory blokowały wszelkie embarga na import surowców", informują, że w kilka miesięcy chcą odejść od importu rosyjskiej ropy, "nie stanowią więc problemu". - Zaczną się problemy, kiedy dojdzie do dyskusji o wprowadzenia embarga na import gazu - wskazała i dodała, że Polska chce, w ramach poprawek do projektu sankcji, wprowadzić harmonogram odejścia od importu gazu z Rosji. - Tutaj stanowisko Niemiec jest takie, że nie ma o tym mowy, także część innych krajów jest takiego zdania - podkreśliła Beta Płomecka.

Posłuchaj
11:38 BeataPlomecka--PR24_mp3 2022_05_05-16-48-07.mp3 Beata Płomecka o kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji ("Świata pogląd"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Na najnowszej, szóstej już, liście sankcyjnej Unii Europejskiej wobec Rosji, znalazło się ponad 50 osób, w tym ponad 40 wojskowych za zbrodnie przeciwko cywilom w Buczy, patriarcha Moskwy Cyryl, rodzina rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, a także matka dzieci Władimira Putina - gimnastyczka Alina Kabajewa i kilkanaście rosyjskich firm. W unijnym pakiecie restrykcji jest także propozycja embarga na import ropy, choć odroczonego w czasie. By sankcje weszły w życie, jednomyślną zgodę muszą dać wszystkie kraje członkowskie.

"Oprócz tego, że są ogłaszane, powinny być jeszcze skuteczne". Semeniuk o kolejnym pakiecie sankcji- zobacz nagranie rozmowy z poranka PR24

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Beata Płomecka (brukselska korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 16.47


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem