more_horiz

Wojna na Ukrainie. Mariusz Cielma: wygląda na to, że opór w Siewierodoniecku zostanie złamany

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 17:50
- Faktycznie wygląda na to, że opór w tym mieście zostanie złamany. Ale odnotujmy to, jak długo miasto jest bronione przez stronę ukraińską. Czas bezpośrednich walk jest liczony w tygodniach. Miał on swoje zwroty akcji. Mówiąc krótko, Ukraińcy kontratakowali - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z magazynu "Nowa Technika Wojskowa". 
Wjazd do Siewierodoniecka odcięty. Rosjanie zniszczyli ostatni most dojazdowy
Wjazd do Siewierodoniecka odcięty. Rosjanie zniszczyli ostatni most dojazdowyFoto: PAP/EPA/STR

Rosyjskie ministerstwo obrony wezwało we wtorek ukraińskie wojsko w Siewierodoniecku do złożenia broni, "tak jak stało się to wcześniej w Mariupolu".

- Faktycznie wygląda na to, że opór w tym mieście zostanie złamany. Ale odnotujmy to, jak długo miasto jest bronione przez stronę ukraińską. Czas bezpośrednich walk jest liczony w tygodniach. Miał on swoje zwroty akcji. Mówiąc krótko, Ukraińcy kontratakowali - podkreślił Mariusz Cielma.

- Ale Ukraińcy nie trzymają się tylko w tym mieście, ale także w kilku miejscowościach na południe od Siewierodoniecka. Ich pozycje są tam całkiem rozwinięte. Natomiast rosyjska przewaga ogniowa jest ogromna. Jest to pewien wycinek Donbasu, ale faktycznie Ukraińcy mogą ulec tej przewadze, z którą stykają się nie tylko w tym rejonie - dodał gość PR24.

"Strona ukraińska nie jest na tyle silna"

Jak zaznaczył, "w praktyce ofensywne działania strony rosyjskiej są prowadzone na obszarze, który ma kilkadziesiąt kilometrów na kilkadziesiąt kilometrów powierzchni". - To wycinek frontu. Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że strona ukraińska nie jest na tyle silna, żeby w jakimś większym stopniu próbować odzyskiwać ten teren. Chociaż próbuje to robić na południu Ukrainy, próbowała pod Charkowem - wyjaśniał ekspert.

- Natomiast w Donbasie, gdzie Rosjanie zgromadzili najwięcej sił, agresor próbuje okrążyć wojska ukraińskie. A w rejonie Chersonia czy generalnie po tej stronie Dniepru linia frontu jest bardziej linią prostą. Trudniej tu dokonać jakiegoś przełomu - podkreślił Mariusz Cielma.

- Rosjanie mają jeszcze czas, mają rezerwy. Przed nami miesiące letnie, które ułatwiają prowadzenie działań bojowych. Rosjanie dalej będą podejmować próby opanowania obwodu donieckiego - stwierdził. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:15 PR24 2022_06_14-16-48-07.mp3 Mariusz Cielma o wojnie na Ukrainie (Świata pogląd) 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") 

Data emisji: 14.06.2022

Godzina: 16.47

PR24

Zobacz także

Zobacz także