more_horiz

"Gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei". Jakub Bielamowicz o nastrojach na Bałkanach ws. UE

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 17:23
- Krajów, które są rozczarowane, jest więcej niż tylko Macedonia Północna i Albania. Zdecydowanie więcej krajów czekało na jakikolwiek postęp, nie na przyjęcie do UE, bo o tym na tym etapie nikt nie mówił, ale na rozpoczęcie tej drogi wchodzenia do unii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz (Instytut Nowej Europy).
Jakub Bielamowicz: na Bałkanach panuje gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei.
Jakub Bielamowicz: na Bałkanach panuje gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei.Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Ukraina i Mołdawia są od czwartku kandydatami do Unii Europejskiej. Status nadali im przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. To pierwszy krok na drodze do członkostwa we WspólnociePrzywódcy krajów Bałkanów Zachodnich wyrazili niezadowolenie z powodu "bezprecedensowo szybkiego" przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE. Państwa Europy Południowo-Wschodniej wezwały Radę Europejską do przyspieszenia procedur związanych z przyjęciem ich do Wspólnoty.

Na antenie Polskiego Radia 24 na temat odczuć, jakie towarzyszą przedstawicielom Bałkanów, mówił Jakub Bielamowicz. - Gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei i braku perspektyw, realnych perspektyw na integrację europejską - myślę, że to są te uczucia, które zapanowały wczoraj i dzisiaj także na Bałkanach - ocenił.

"Tych krajów jest więcej"

Jak dodał, "krajów, które są rozczarowane, jest więcej niż tylko Macedonia Północna i Albania, dlatego, że krajów, które czekały na jakikolwiek postęp, nie na przyjęcie do UE, bo o tym na tym etapie nikt nie mówił, ale na rozpoczęcie tej drogi wchodzenia do unii, czyli negocjacje, przyznanie statusu państw kandydata, było więcej".

- Była także Bośnia i Hercegowina, było Kosowo, które nadal czeka na jeden z tych pierwszych kroków w zbliżaniu z UE, czyli zniesieniu wiz - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:15 Świata Pogląd.mp3 Jakub Bielamowicz: na Bałkanach panuje gorycz, rozczarowanie, poczucie beznadziei (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Jakub Bielamowicz (Instytut Nowej Europy) 

Data emisji: 24.06.2022

Godzina: 16.47


jb

Zobacz także

Zobacz także