more_horiz

Wołczyk: w Hiszpanii temat NATO jest mocno akcentowany, minęło 40 lat od wstąpienia kraju do Paktu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 17:30
- Ale to właśnie Hiszpan, Javier Solana, późniejszy sekretarz generalny NATO, wcześniej był jednym z czołowych prowodyrów ruchu antynatowskiego. To specyficzna uroda Hiszpanii - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy".
Wołczyk: w Hiszpanii temat NATO jest mocno akcentowany, minęło 40 lat od wstąpienia kraju do Paktu
Wołczyk: w Hiszpanii temat NATO jest mocno akcentowany, minęło 40 lat od wstąpienia kraju do PaktuFoto: Wangkun Jia/Shutterstock

- Szczyt NATO w Madrycie był historyczny - powiedział prezydent USA Joe Biden na zakończenie trzydniowego spotkania przywódców państw Sojuszu. Podkreślił, że NATO jest bardziej zjednoczone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Potwierdził też zobowiązania sojuszników do obrony każdego kawałka terytorium NATO.

- Szczyt NATO odbył się w Madrycie, a warto zauważyć, że były premier Hiszpanii, José María Aznar, jest wciąż postrzegany jako mąż stanu wybitnego formatu. Przy okazji szczytu natomiast, ale i wcześniej bo już w maju tego roku obchodzono 40-sto lecie wstąpienia Hiszpanii do NATO stąd bardzo dużo wspomina się o tym wydarzeniu - mówiła Małgorzata Wołczyk.

"Specyficzna uroda Hiszpanii"

Przypomniała, że to właśnie Hiszpan, Javier Solana, późniejszy sekretarz generalny NATO, wcześniej był jednym z czołowych prowodyrów ruchu antynatowskiego. - To specyficzna uroda Hiszpanii, natomiast były premier Aznar przed rozpoczęciem szczytu udzielał wywiadu hiszpańskiej telewizji, gdzie powiedział, iż NATO nie spełniło swego celu czyli pozwoliło na atak na Ukrainę, wspomniał też krytycznie o osi Berlin-Paryż - podkreśliła dziennikarka.

Czytaj także:

Na zakończonym szczycie w hiszpańskiej stolicy przywódcy 27 krajów przyjęli nową koncepcję strategiczną w której określili Rosję jako największe i bezpośrednie zagrożenie. Zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i wysłaniu tam więcej wojsk, sprzętu i amunicji. Zgodzili się też na przyjęcie do Sojuszu Szwecji i Finlandii.


Posłuchaj
11:21 _PR24_AAC 2022_06_30-16-48-23.mp3 Wołczyk: w Hiszpanii temat NATO jest mocno akcentowany, minęło 40 lat od wstąpienia kraju do Paktu ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy"

Data emisji: 30.06.2022

Godzina: 16:48 

Zobacz także

Zobacz także