more_horiz

Rewizje u członków Związku Polaków na Białorusi. Analityk OSW: to szersza akcja, która trwa od lat

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 17:40
- Dialog z reżimem białoruskim, który jest tak bardzo zależy od reżimu rosyjskiego, jest bezcelowy i kontr produktywny - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Rewizje u członków Związku Polaków na Białorusi. Analityk OSW: to szersza akcja, która trwa od lat
Rewizje u członków Związku Polaków na Białorusi. Analityk OSW: to szersza akcja, która trwa od latFoto: Фото: Shutterstock

O rewizjach w mieszkaniach działaczek Związku Polaków na Białorusi Ireny Waluś i Renaty Dziemiańczuk poinformowało centrum ochrony praw człowieka Wiasna powołując się na innego przedstawiciela ZPB, Marka Zaniewskiego.

- To szersza akcja, która trwa od lat, a od 2020 roku na Białorusi mamy zaostrzony reżim zahaczający o politykę represji, a państwo z powodzeniem przechodzi od autorytaryzmu do totalitaryzmu, to bolesna dla społeczeństwa ewolucja, wyroki dla działaczy opozycji sięgają już ok. 25 lat - powiedział Kamil Kłysiński.

"Polska wrogiem reżimu"

Analityk OSW przypomniał, że do powyższej sytuacji dochodzi także kontekst polski, a sama Polska staje się głównym wrogiem białoruskiego reżimu. Zauważył, że nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w białoruskiej propagandzie, zaraz po Rosji i Ukrainie, a emigranci dalej są podrzucani pod polską granicę.

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich i protestach w 2020 roku nastąpiły masowe represje wobec środowisk opozycyjnych i niezależnych, w tym w stosunku do ZPB i innych polskich organizacji. Aresztowani zostali czołowi działacze ZPB.


Posłuchaj
09:54 PR24_mp3 2022_11_15-16-49-38.mp3 Rewizje u członków Związku Polaków na Białorusi. Analityk OSW: to szersza akcja, która trwa od lat ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: Kamil Kłysiński (analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 15.11.2022

Godzina: 16:49

Zobacz także

Zobacz także