more_horiz

Postać Donalda Rumsfelda. Mateusz Piotrowski: możemy jeszcze zobaczyć kontynuację jego polityki

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:09
- Amerykanie mogą jeszcze wrócić do Iraku i Afganistanu szybciej, niż się wydaje, więc kontynuację polityki Rumsfelda możemy zobaczyć. Ciężko jest jednoznacznie ocenić dziedzictwo tego polityka. Straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone, nie tylko materialne, ale i w ludziach, są czymś, co ciężko wymazać z kart historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, amerykanista PISM.
Donald Rumsfeld
Donald RumsfeldFoto: PAP/EPA/Shawn Thew

W Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat zmarł były amerykański sekretarz obrony Donald Rumsfeld. To on kierował Pentagonem po atakach terrorystycznych z 11 września. Był jednym z architektów wojen w Afganistanie i Iraku.

lewicki.jpg
19. rocznica zamachów z 11 września. Prof. Lewicki: USA przez moment były słabe, już nie są

Kontynuacja polityki

Mateusz Piotrowski, mówiąc o działalności Donalda Rumsfelda, zaznaczył, że wycofanie wojsk z Afganistanu wcale nie oznacza, że Stany Zjednoczone zrezygnowały ze swojej aktywności militarnej na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie mogą jeszcze wrócić do Iraku i Afganistanu - szybciej, niż może się wydawać - więc kontynuację polityki Rumsfelda możemy zobaczyć. Ciężko jest jednoznacznie ocenić dziedzictwo tego polityka. Straty, jakie poniosły Stany Zjednoczone, nie tylko materialne, ale i w ludziach, są czymś, co ciężko wymazać z kart historii i to będzie kojarzyło się z Rumsfeldem jako postacią historyczną - ocenił.

- W samym Iraku zabrakło dowodów na potwierdzenie tez, jakie stawiał wówczas Pentagon, jeżeli chodzi o posiadanie broni biologicznej i chemicznej. Nie znalazły się potwierdzenia tych teorii, które doprowadziły do obalenia Husseina i chaosu politycznego w Iraku - dodał.

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia 24 powiedział także, że po Ronaldzie Rumsfeldzie pozostaną przede wszystkim negatywne skutki obecności amerykańskiej armii na Bliskim Wschodzie. - Stany Zjednoczone stworzyły pewien problem. To wszystko jest dziedzictwem Rumsfelda, które na początku było opisywane pięknymi hasłami, ale to rozwiązanie w wykonaniu wojsk USA były nieproporcjonalne do tego, co USA chciały osiągnąć. Nie odpowiada za to tylko Rumsfeld, ale to przede wszystkim jemu są przypisywane te rzeczy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
12:16 PR24_mp3 2021_07_01-16-47-24.mp3 Mateusz Piotrowski o polityce Donalda Rumsfelda ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Mateusz Piotrowski (amerykanista, PISM)
Data emisji: 01.07.2021
Godz. emisji: 16:47

dz

Zobacz także

Zobacz także