more_horiz

"Ciężko dostrzec sens tych działań". Kamil Goral o unijnym projekcie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:30
- Mam wrażenie, że my Polacy jakbyśmy przechodzili obok tematu "Zielonego Ładu" w tej dyskusji publicznej, tzn. jest to wkomponowane w pewną narrację, coraz więcej firm wpisuje to w swoją strategię marketingową. Można zobaczyć dzieci biegające po łące, można zobaczyć wysychające jeziora w różnych reklamach - i to ma nas zmotywować do tego, żebyśmy się zaangażowali w tej projekt. Natomiast mało kto mówił o kosztach - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Goral z Forum Polskiej Gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W środę (14.07) Komisji Europejska przedstawiła i opublikowała pakiet przepisów, które mają pozwolić na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet "Fit for 55" ma doprowadzić do tego, że do 2030 roku UE obetnie emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku.

Klimat, zdrowie 1200.jpg
Redukcja emisji i neutralność klimatyczna w 2050 r. KE publikuje projekty, które pozwolą to osiągnąć

- Ciężko dostrzec sens tych działań, biorąc pod uwagę te zapowiedzi, które pojawiły się w pakiecie "Fit for 55", czyli dostosowywanie się do tej redukcji emisji do 2030 roku o emisję CO2 o 55 proc. Rzeczywiście tempo tutaj jest szalone - ocenił Kamil Goral.

Jak zaznaczył gość audycji uwagę zwraca też język unijnego dokumentu.

- Patos połączony z takimi apokaliptycznymi wizjami, bo jak ktoś czytał komunikat Komisji Europejskiej poświęcony właśnie temu pakietowi to tam można wyczytać, ze tak naprawdę jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę coś z tym zrobić, że już tutaj młode pokolenie wywiera na nas presję i musimy coś zrobić, bo w przeciwnym razie będzie już za późno - dodał. 

Posłuchaj
11:05 PR24_mp3 2021_07_16-16-47-58.mp3 Kamil Goral o pakiecie "Fit for 55" ("Świata pogląd") 

- Takie apokaliptyczne wizje i wskazywanie kolejnych dat końca świata ma miejsce od roku 2000. Takich dat było kilka- związanych właśnie z kwestią klimatyczną. Jak na razie żadna z tych dat się nie sprawdziła. Jednak to nie odstręcza kolejnych proroków od wskazywania następnych terminów zagłady - podsumował Goral.          

   

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja"Świata pogląd"

  Prowadził: Antoni Opaliński

  Gość: Kamil Goral (Forum Polskiej Gospodarki, portal fpg24)

  Data emisji: 16.07.2021

  Godz. emisji: 16.47

  kmp

  Zobacz także

  Zobacz także