more_horiz

Paweł Behrendt: ideologia zbliżyła do siebie Chiny i Rosję

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 18:36
- Chiny popierają Chiny - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma o stosunku Pekinu do wojny Rosji z Ukrainą. Jak wyjaśnił, ideologia zbliża Państwo Środka z Federacją Rosyjską, jednak we władzach tego państwa trwa dyskusja, czy utrzymywanie dobrych i bliskich stosunków z Kremlem jest opłacalne.
Paweł Behrendt, mówiąc o stosunku Chin wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, stwierdził, że Chiny popierają Chiny
Paweł Behrendt, mówiąc o stosunku Chin wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, stwierdził, że "Chiny popierają Chiny"Foto: Gil Corzo/Shutterstock

Chiny pozostają ambiwalentne w stosunku do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Początkowo wyrażały ostrożne poparcie dla Rosji, jednakże od początku informowały także, że są za utrzymaniem pokoju i integralności terytorialnej Ukrainy. Obecnie z kolei Chiny zapowiedziały przekazanie Ukrainie pomocy humanitarnej, deklarują także, że nie zamierzają sprzedawać broni Rosji, jednak nadal krytykują Zachód za sankcje wobec Rosji. W Polskim Radiu 24 sytuację tę próbował wyjaśnić ekspert Paweł Behrendt.

"Chiny popierają Chiny"

Gość PR24 stwierdził, że "stanowisko Chin jest takie, że Chiny popierają Chiny". Wyjaśnił, że Państwo Środka poszukuje w każdej sytuacji jak największych korzyści dla siebie, upatrując ich niekoniecznie tam, gdzie tych korzyści upatrujemy my.

- Przez lata ukuło się takie przekonanie, że chińskie przywództwo to są pragmatycy i realiści, którzy koncentrują się na gospodarce, co nie do końca było prawdą, a od kiedy w 2012 roku władzę objął Xi Jinping, to już coraz mniej ma wspólnego z rzeczywistością, a coraz większą rolę zaczyna odgrywać ideologia. A ta ideologia właśnie zbliża Chiny z Rosją - mówił Paweł Behrendt.

Relacje Chiny-Rosja

Gość audycji wyjaśnił, że w Chinach panuje przekonanie, iż Zachód jest na ścieżce nieuchronnego upadku, a miejsce Stanów Zjednoczonych, jako globalnego hegemona, zająć ma właśnie Chińska Republika Ludowa "pod światłym przewodnictwem Chińskiej Partii Komunistycznej". - I tutaj partnerstwo zaoferowała Rosja - dodał Paweł Behrendt.

Jednak - jak zauważył - wzmocnienie się USA w związku z wybuchem wojny na Ukrainie stało się problemem dla chińskiego przywództwa. - Zaczęły pojawiać się dość mocne głosy, że partnerstwo z Rosją jest dla Chin w ogóle nieopłacalne i należy porzucić Putina, póki jeszcze można - wyjaśnił ekspert.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:19 PR24_mp3 2022_03_21-16-49-23_Behrendt.mp3 Paweł Behrendt o stosunku Chin wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę ("Świata pogląd" / PR24)

* * *

Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Paweł Behrendt (Instytut Boyma)
Data emisji: 21.03.2022
Godzina emisji: 16.49

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także