more_horiz

Nowy pakt militarny Chin. Hanna Shen: Pekin znów wykorzystuje sytuację międzynarodową do swoich celów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 18:14
- Całość pokazuje, że w momencie, kiedy Zachód zajęty jest wojną na Ukrainie, rosną wpływy Chin na Pacyfiku. Nie jest to jedyny przypadek, kiedy Chińska Republika Ludowa wykorzystuje sytuację w Europie, żeby zwiększać swoje znaczenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen (korespondentka polskich mediów na Tajwanie).     
Shen: w  cieniu rosyjskiej napaści na Ukrainę Chiny rozszerzają swoje wpływy
Shen: w cieniu rosyjskiej napaści na Ukrainę Chiny rozszerzają swoje wpływyFoto: Shutterstock.com/Mirko Kuzmanovic

Chiński rząd ogłosił we wtorek, że podpisał pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, krajem południowo-wschodniej Oceanii. Kraje Zachodu oraz Australia obawiają się, że Wyspy Salomona, zamienione przez Chiny na bazę militarną, znacznie zwiększą wojskowe wpływy Pekinu w regionie Pacyfiku.

W ramach porozumienia, które podpisali ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, na Wyspach Salomona zostaną rozmieszczone patrole chińskiej policji, oddziały chińskiej armii, a w portach cumować będą okręty należące do Państwa Środka.

Do tematu odniosła się Hanna Shen (korespondentka polskich mediów na Tajwanie). 

- W cieniu rosyjskiej napaści na Ukrainę Chiny rozszerzają swoje wpływy, pokazują swój zasięg. Doszło - jak potwierdziła strona chińska - do podpisania paktu bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, co zostało odebrane z dużym niepokojem w regionie Oceanii. Australia próbowała temu zapobiec, wysyłając m.in. swoją delegację na rozmowy z przedstawicielami władz Wysp Salomona. Niestety zakończyło się to klęską. Wg tego, co twierdzą Chińczycy, ten pakt został podpisany - stwierdziła. 

Zapytana o najważniejsze postanowienia umowy powiedziała: "Jej ostatecznej treści nie znamy. Jednak mniej więcej miesiąc temu media na całym świecie pisały o jej projekcie. Wg doniesień umowa pozwoliłaby Chinom na ulokowanie okrętów wojennych na Pacyfiku, w portach wokół Wysp Salomona, i stworzenie tam bazy wojskowej. (...) Zaraz po tej informacji rządzący wyspami zaprzeczali, że zamierzają wydać zgodę na budowę jakiejkolwiek bazy". 

Reakcja międzynarodowa

Gość audycji podkreśliła, że nowa umowa Chin spotkała się z natychmiastową odpowiedzią świata. 

- Australia, USA, Nowa Zelandia są bardzo zaniepokojone. Amerykanie zapewniają, że jeszcze w tym tygodniu na Wyspach Salomona pojawi się ich delegacja, żeby w tej sprawie rozmawiać. Australia już ostrzega, że jeśli dojdzie do rozmieszczenia okrętów wojennych, to będą zmieniać swoją strategię obrony militarnej, dokonają rekonstrukcji operacji obronnych - wymieniła.         

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
11:20 PR24_mp3 2022_04_20-16-47-56.mp3 Hanna Shen o chińskim porozumieniu z Wyspami Salomona ("Świata pogląd")

***

AudycjaŚwiata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Hanna Shen (korespondentka polskich mediów na Tajwanie)

Data emisji: 20.04.2022

Godz. emisji: 16.47

PAP/kmp

Zobacz także

Zobacz także