more_horiz

Rosja chce odciąć Ukrainę od Morza Czarnego? Tomasz Grzywaczewski: to konieczne do jej zniszczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 17:50
- Celem Rosji jest zniszczenie Ukrainy, do jej zniszczenia konieczne jest całkowite odcięcie od Morza Czarnego. Gdyby armia ukraińska zaczęła się załamywać, wówczas na kierunku odeskim może nastąpić ofensywa lądowa, ale na razie takich oznak załamywania się nie ma - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski z TVP World.
Tak wygląda jedna ze szkół na Ukrainie w wyniku porannego ostrzału wojsk rosyjskich
Tak wygląda jedna ze szkół na Ukrainie w wyniku porannego ostrzału wojsk rosyjskich Foto: TT/@EmineDzheppar

Po zajęciu Siewierodoniecka i Lisiczańska Rosjanie kontrolują cały obwód ługański. Intensywne walki trwają jednak w okolicach Biłohoriwki i Nowokonstantynowa. Ukraińskie siły zbrojne nadal bronią granic regionu.

Tomasz Grzywaczewski zwrócił uwagę na fakt, że "Rosja może ogłaszać "sukces", szczególnie na potrzeby wewnętrzne". - Faktycznie udało się opanować całość obwodu ługańskiego w jego administracyjnych granicach - przyznał.

Dezinformacja Rosjan

Podkreślił, że "to chyba pierwszy taki moment, w którym Moskwa może przekonywać swoich obywateli, że »operacja specjalna« przebiega zgodnie z planem". - Oczywiście jest to propagandowym kłamstwem - podkreślił gość audycji.

- Wojska ukraińskie musiały wycofać się z Lisiczańska, także bitwa o Siewierodonieck została przegrana, natomiast w zasadzie od początku tych walk wojska ukraińskie były świadome, że niezwykle trudno będzie utrzymać ich pozycje - zaznaczył Tomasz Grzywaczewski.

"Sukces okupanta nie jest oszałamiający"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "kiedy rozpoczynała się bitwa o Donbas na początku kwietnia, wydawało się, iż wojskom rosyjskim uda się przeprowadzić manewr szerokiego okrążenia wojsk ukraińskich".

- Następnie chcieli zaatakować Słowiańsk, Krematorsk i zamknąć Ukrainców w "dużym kotle". Na szczęście to się nie powiodło i przez wiele tygodni Rosjanie zdobyli de facto tylko Siewierodnieck. Moim zdaniem trudno tutaj mówić o "oszałamiającym sukcesie" drugiej największej armii świata, to jest zwycięstwo o charakterze taktycznym - ocenił. 

Ponadto Rosjanie prowadzą spis dzieci w okupowanym Siewierodoniecku. Mer miasta Aleksander Struk powiedział, że próbują też wznowić działalność administracyjną, choć nie znane są prawdziwe powody prowadzonego spisu. W mieście pozostało około ośmiu tysięcy mieszkańców.

Posłuchaj
12:29 tomasz grzywaczz.mp3 Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Ukrainie ("Świata pogląd") 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 4.07.2022

Godzina: 16:47

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także