more_horiz

"Wkraczamy w fazę rewaloryzacji w stosunkach polsko-niemieckich". Cywiński o wizycie Friedricha Merza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 17:45
- Niemcy uświadamiają sobie, iż Polska nie jest już krajem, który można traktować, tak jak jeszcze kilka lat temu, czyli protekcjonalnie, jak zacofaną prowincję, której władze zadowalały się okazjonalnym pustosłowiem, poklepywaniem po ramionach - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński (portal wPolityce.pl).
Piotr Cywiński: w stosunkach polsko-niemieckich wkraczamy w fazę rewaloryzacji
Piotr Cywiński: w stosunkach polsko-niemieckich wkraczamy w fazę rewaloryzacjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz przebywa z wizytą w Polsce. Spotkał się już m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

Faza rewaloryzacji

Piotr Cywiński w audycji "Świata pogląd" zapytany o to czy ta wizyta niemieckiego polityka może wpłynąć na relacje polsko-niemieckie, stwierdził, że "teoretycznie tak i praktycznie również". Zacznę od ogólnej konstatacji, bo warto o tym wiedzieć, że wizyta Friedricha Merza w Warszawie nastąpiła z jego inicjatywy, co jest dość istotne - powiedział. 

W jego ocenie ta wizyta jest nam potrzebna, ponieważ "trzeba rozmawiać, gdyż jest dość sporo problemów". - Jedno można powiedzieć już teraz, a mianowicie to, że w stosunkach polsko-niemieckich wkraczamy w fazę rewaloryzacji. Na ile to się uda, a na ile nie, to się dopiero okaże - powiedział Piotr Cywiński. 

Dodał, że "Niemcy uświadamiają sobie, iż Polska nie jest już krajem, który można traktować, tak jak jeszcze kilka lat temu, czyli protekcjonalnie, jak zacofaną prowincję, której władze zadowalały się okazjonalnym pustosłowiem, poklepywaniem po ramionach". 

Podkreślił również, że niestety, ale "wciąż mamy do czynienia z nieskrywanym popieraniem przez Niemcy opozycji w naszym kraju, także w sposób finansowy".

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:01 PR24_AAC 2022_07_27-16-48-44.mp3 Piotr Cywiński: w stosunkach polsko-niemieckich wkraczamy w fazę rewaloryzacji (Świata pogląd/Polskie Radio 24)

*** 

Audycja: Świata Pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Cywiński (portal wPolityce.pl)

Data emisji: 27.07.2022

Godzina: 16:48

nj

Zobacz także

Zobacz także