more_horiz

Chiny grożą Tajwanowi. Maciej Szopa o niebezpieczeństwie wybuchu konfliktu militarnego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 18:15
- To pachnie czymś takim, że pod przykrywką ćwiczeń dojdzie do jakiejś mniejszej lub większej agresji. Ich ofiarą może paść któraś z mniejszych wysp Tajwanu (...) albo może to być próba nałożenia na Tajwan blokady gospodarczej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szopa (Defence24.pl).
W środę, w dniu wizyty Pelosi, 27 myśliwców ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).
W środę, w dniu wizyty Pelosi, 27 myśliwców ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).Foto: Twitter/Indo-Pacific News - Watching the CCP-China Threat/Screen

Armia ChRL rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa.

Do tematu odniósł się Maciej Szopa, który podkreślił, że ćwiczenia organizuje się zazwyczaj w ten sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu niepokoić swoich sąsiadów. - Oczywiście Chiny nie uważają Tajwanu za swojego sąsiada, tylko za część swojego terytorium - przypomniał.

- Natomiast te ćwiczenia, kiedy przyjrzymy się mapie i strefom, gdzie Chińczycy chcą trenować, to one ze wszystkich stron otaczają Tajwan i wszystkie przystępne elementy wybrzeża głównej wyspy. To pachnie czymś takim, że pod przykrywką ćwiczeń dojdzie do jakiejś mniejszej lub większej agresji. Ich ofiarą może paść któraś z mniejszych wysp Tajwanu (...) albo może być to próba nałożenia blokady gospodarczej na Tajwan - wyjaśnił gość audycji.

Zapytany o sens użycia ostrej broni przez stronę chińską, ekspert odpowiedział: "zazwyczaj na ćwiczeniach, kiedy używa się szczególnie kosztownej amunicji, która może potencjalnie wyrządzić jakieś szkody osobom postronnym, używa się amunicji ćwiczebnej".

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
10:43 PR24_mp3 2022_08_04-16-49-00.mp3 Maciej Szopa o chińskich prowokacjach Tajwanu ("Świata pogląd")

 

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Michał Strzałkowski 

Gość: Maciej Szopa (portal Defence24.pl)

Data emisji: 04.08.2022

Godzina: 16.49

kmp

Zobacz także

Zobacz także