more_horiz

Narasta napięcie na Bliskim Wschodzie. Turkolog o przyczynach eskalacji konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 19:18
Dr Karolina Olszowska z UJ mówiła w Polskim Radiu 24 o tym, dlaczego Turcja zdecydowała się na zintensyfikowanie działań w Syrii. Jak podkreśliła turkolog, nie należy widzieć w tym odpowiedzi na zamachy, do których doszło w ubiegłym tygodniu w Stambule. 
Do nalotów w północnej Syrii doszło kilka dni po tym, jak Ankara oskarżyła Partię Pracujących Kurdystanu o zamach bombowy w centrum Stambułu, w
Do nalotów w północnej Syrii doszło kilka dni po tym, jak Ankara oskarżyła Partię Pracujących Kurdystanu o zamach bombowy w centrum Stambułu, wFoto: PAP/EPA/AHMED MARDNLI

Turcja przeprowadziła ataki lotnicze na północną Syrię i Irak. Jak twierdzi, zaatakowała bazy bojowników kurdyjskich, które miały być wykorzystywane do przeprowadzania ataków terrorystycznych na Turcję.

- Cały czas dochodzi do walk w Syrii, w których biorą udział wojska tureckie. To nie jest tak, że "teraz" coś wybuchło. Teraz po prostu się to nasiliło - stwierdziła dr Karolina Olszowska.   

W ocenie turkolog, prezydent Erdogan "na pewno" nie wykorzystuje ostatniego zamachu, do którego doszło w Stambule. - Wydaje mi się, że mówienie, że ten atak był w jakiś sposób zaplanowany na korzyść prezydenta Erdogana, to jest za dużo teorii spiskowych. On na pewno był tragedią, Turcja nie była na to przygotowana. Już zapomniała od paru lat o zamachach terrorystycznych, które miały miejsce jeszcze w 2016 roku w tym kraju. Tutaj wszyscy byli zaskoczeni - dodała. 

- Ewidentnie wykorzystuje zagrożenie tureckiego bezpieczeństwa, co działa na korzyści przyszłych wyborów, ponieważ poczucie bezpieczeństwa staje się ważniejsze niż sytuacja ekonomiczna kraju. Poczucie bezpieczeństwa jest ważniejsze niż kryzys gospodarczy. To może sprawić, że notowania prezydenta Erdogana wzrosną - przyznała.  

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
09:52 PR24_mp3 2022_11_23-16-50-02.mp3 Dr Karolina Olszowska o napięciach na linii Turcja-Syria ("Świata pogląd")

***

Audycja:  "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Karolina Olszowska (UJ)

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 16.50

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także