more_horiz

"Powiedzieć, że jest niefortunna to za mało". Parafianowicz o nominacji Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 17:25
- Awans Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy jest przykry, niezrozumiały i nieczytelny - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej", pisarz. 
Powiedzieć, że jest niefortunna to za mało. Parafianowicz o nominacji Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy
"Powiedzieć, że jest niefortunna to za mało". Parafianowicz o nominacji Melnyka na wiceszefa MSZ UkrainyFoto: PAP/DPA/Michael Kappeler

Przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Ukrainy Taras Melnyczuk poinformował, że były ambasador w Berlinie Andrij Melnyk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych. Dyplomata zasłynął bardzo krytycznymi uwagami pod adresem rządu Niemiec po rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz wypowiedziami usprawiedliwiającymi masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera.

"Polscy dyplomaci próbowali prosić"

- Jeśli powiedzieć, że to nominacja niefortunna, to powiedzieć zbyt mało, bo zdaje się że od wyjazdu ambasadora Melnyka z Berlina, polscy dyplomaci próbowali prosić, by nie skończyło się to jego awansem na wiceszefa MSZ. Przez pewien czas była taka hipoteza o tym, że Pan Melnyk pojedzie do Pekinu, by mógł dalej robić karierę, a jednocześnie by był daleko od spraw europejskich - powiedział Zbigniew Parafianowicz.

Przed kilkoma miesiącami w rozmowie z niemieckim dziennikarzem Andrij Melnyk został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi dowodził Bandera. Ambasador powiedział, że we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. "To była wojna" – stwierdził polityk. Został odwołany z funkcji ambasadora przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w lipcu.


Posłuchaj
10:42 PR24_mp3 2022_11_21-16-49-04.mp3 "Powiedzieć, że jest niefortunna to za mało". Parafianowicz o nominacji Melnyka na wiceszefa MSZ Ukrainy ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Zbigniew Parafianowicz (publicysta "Dziennika Gazety Prawnej", pisarz)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina: 16:49  

Zobacz także

Zobacz także