more_horiz

Szczyt NATO w Bukareszcie. Wojciech Cegielski: Sojusz chce wysłać chociaż sprzęt pomocny w odbudowie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:48
- NATO ma zdecydować o tym, które konkretnie kraje i w jaki sposób pomogą Ukrainie odbudować infrastrukturę - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski, wysłannik Polskiego Radia na szczyt NATO w Bukareszcie.
NATO ma zdecydować o tym, które konkretnie kraje i w jakim sposób pomogą Ukrainie odbudować infrastrukturę
NATO ma zdecydować o tym, które konkretnie kraje i w jakim sposób pomogą Ukrainie odbudować infrastrukturęFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Dzisiaj w stolicy Rumunii rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie szefów dyplomacji państw Sojuszu. Politycy zajmą się przede wszystkim kolejnymi dostawami niewojskowej pomocy dla Ukrainy. Zapowiedział to szef NATO Jens Stoltenberg. - NATO dostarczało już paliwo, lekarstwa, sprzęt na zimę i zagłuszacze dronów. Dziękuję sojusznikom za ich wsparcie. W Bukareszcie będę apelował o więcej - podkreślił.

Decyzje polityczne

Wojciech Cegielski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że na spotkaniu w Bukareszcie mają zapaść głównie decyzje polityczne. - Spotkania ministrów państw NATO podzielone są na dwie grupy. Raz spotykają się ministrowie obrony i tutaj zapada więcej decyzji dot. np. broni. Na innym spotkaniu szefowie MSZ podejmują decyzje polityczne, a w mniejszej kwestii te dotyczące broni. To jest właśnie spotkanie, na którym mają zapaść - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zdradził, że szefowie MSZ mają zdecydować o konkretnej pomocy związanej z odbudową ważnej infrastruktury na Ukrainie. - Rosja od tygodni bombarduje głównie infrastrukturę energetyczną i wszystkie krytyczne miejsca po to, żeby zostawić sporą część Ukrainy niezdatną do mieszkania. NATO ma zdecydować o tym, które konkretnie kraje i w jaki sposób pomogą Ukrainie odbudować infrastrukturę - zaznaczył.

- W związku z działaniami Rosji, która próbuje używać zimy jako broni, NATO próbuje pomóc w tym, żeby wysłać chociaż sprzęt pomocny do odbudowy Ukrainy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
11:03 PR24_mp3 2022_11_29-16-48-27.mp3 Wojciech Cegielski o szczycie NATO (Świata pogląd)

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Cegielski (wysłannik Polskiego Radia na szczyt NATO w Bukareszcie)

Data emisji: 29.11.2022 r.

Godzina emisji: 16.48

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także