more_horiz

Limity cen gazu w UE. Beata Płomecka: niechętna KE ugięła się pod presją

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 17:27
W UE osiągnięto wstępne porozumienie ws. limitów cenowych na gaz. - To jest jedna z wyjątkowych sytuacji, kiedy Niemcy do ostatniego momentu opierały się i sprzeciwiały. W końcu wczoraj, kiedy Czechy zdecydowały o głosowaniu nad limitami, wstrzymały się Holandia i Austria, przeciwko były Węgry, a Niemcy się ugięły. Głosu tak wielu krajów nie można było już zignorować - powiedziała w PR24 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Beata Płomecka podkreśliła, że KE była niechętna wprowadzeniu limitów na gaz
Beata Płomecka podkreśliła, że KE była niechętna wprowadzeniu limitów na gazFoto: Shutterstock.com/INSAGO

Kompromis zawarli ministrowie energii krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Procedury zostaną sfinalizowane w najbliższych dniach. Ministrowie energii krajów członkowskich ustalili, że pułap cenowy wyniesie 180 euro za megawatogodzinę i ma objąć wszystkie europejskie huby.

Presja na Komisję Europejską

Beata Płomecka powiedziała, że działanie w tej sprawie rozpoczęły cztery kraje, wśród których była Polska. - Minęły cztery miesiące od kiedy Polska, Włochy, Belgia i Grecja mówiły KE, że trzeba przygotować propozycję legislacyjną dotyczącą limitów cenowych na gaz. KE początkowo była niechętna, ale przyparta do muru zaproponowała absurdalną propozycję, nazwaną przez kraje członkowskie żartem - przypomniała.

- Skończyło się na pułapie cenowym w wysokości 180 euro za megawatogodzinę. To wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Jest to znacznie niższa kwota niż propozycja KE, która chciała limitu w wysokości 275 euro i to w momencie utrzymania takiej ceny przez dwa tygodnie. Takiej sytuacji jeszcze nie było - zaznaczyła.

Beata Płomecka podkreśliła, że niechętna ku tym limitom KE musiała się w końcu ugiąć. - Presja czwórki krajów, które zmontowały koalicję 15 państw sprawiła, że KE przygotowała tę propozycję. Po drugie, jest to kluczowe dla dużych odbiorców gazu. Firmy, które kupują gaz od dostawców, będą mogły kupować go maksymalnie po 180 euro. Powyżej tej kwoty, takie transakcje będą nielegalne - powiedziała.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
12:10 PR24 2022_12_20-16-47-30.mp3 Beata Płomecka m.in. o limitach ceny gazu w UE (Świata pogląd)

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Beata Płomecka (korespondent Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 20.12.2022 r.

Godzina: 16.47

dz

Zobacz także

Zobacz także