more_horiz

W Twerze zdjęto tablicę o zbrodni katyńskiej. Prezes IPN: Rosja wraca do komunistycznej narracji

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:15
- Można zdjąć jedną tablicę, ale nie unieważni to faktów, które zna wolny świat. To działanie, wbrew inicjatorom, obróci się przeciwko ich intencjom - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W Twerze w centralnej Rosji z gmachu, który był siedzibą sowieckiego NKWD, zdemontowano tablicę poświęconą zamordowanym tam ofiarom zbrodni katyńskiej - jeńcom obozu w Ostaszkowie.
Audio
  • Prezes IPN dr Jarosław Szarek o zdjęciu przez Rosjan tablic w Twerze (Szkiełko i oko)
Prezes IPN dr Jarosław Szarek
Prezes IPN dr Jarosław SzarekFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że IPN zaprotestował przeciwko tym działaniom. - Działania Rosji wpisują się w cały cykl wydarzeń i wypowiedzi. Mamy z nimi do czynienia od pewnego czasu. W opowieści o historii XX wieku Rosja wraca do narracji komunistycznej, sowieckiej, stalinowskiej. Mieliśmy wypowiedzi kwestionujące istotę paktu Ribbentrop-Mołotow. Dziś decyzja o zdjęciu tablicy. Można zdjąć jedną tablicę, ale nie unieważni to faktów, które zna wolny świat. To działanie, wbrew inicjatorom, obróci się przeciwko ich intencjom. Pojawi się zainteresowanie co to za tablica, czym była zbrodnia katyńska. Żyjemy w świecie powszechnego dostępu do informacji. Ta wiedza na świecie jest dziś większa niż jeszcze kilkanaście lat temu - powiedział dr Jarosław Szarek.

1200_Szarek_IPN_PAP.jpg
Prezes IPN: źródło decyzji katyńskiej leży w pakcie Ribbentrop-Mołotow

Zdemontowana w czwartek tablica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej była dwujęzyczna, polsko-rosyjska. Polski napis na niej brzmi: "Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska". Napisy polski i rosyjski umieszczone są pod rysunkiem krzyża, u którego podstawy znajduje się wizerunek wyciągniętych dłoni spętanych drutem kolczastym. Druga ze zdemontowanych tablic, w języku rosyjskim, głosiła: "Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie".

Kłamstwo katyńskie 

Dr Jarosława Szarek podkreślił, że droga do prawdy o Katyniu była długa. - Istotą, fundamentem systemu komunistycznego jest kłamstwo. Katyń jest tego ilustracją. Droga do prawdy obnaża istotę tego systemu. Mord katyński nie miał precedensu w historii, był złamaniem wszelkich międzynarodowych umów. Zamordowano blisko 22 tys. osób, by więcej niepodległej Polski nie było, by Polskę złamać - przypomniał prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

NAC_Katyń_1200.jpg
Zbrodnia katyńska. 77 lat temu Niemcy poinformowali o odkryciu masowych grobów

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy". Ambasada RP reaguje na kłamstwa rosyjskiej gazety

Sowiecka okupacja Polski

Prezes IPN nie miał wątpliwości, że w 1944 roku Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wyzwolenia. - W głąb Związku Sowieckiego wywiezionych zostało kilkadziesiąt tysięcy osób, a głównym celem NKWD była likwidacja Polskiego Państwa Podziemnego. Ludność cywilna była pierwszą ofiarą. Nawet komunistyczna Milicja Obywatelska odmawiała interwencji wobec działań żołnierzy, którzy traktowali Polskę jak zdobycz wojenną. Kradzieże i gwałty były powszechne, Armia Czerwona budziła lęk i strach. Kończyła się straszna, mordercza, niewyobrażalna okupacja niemiecka, ale to był początek nowej niewoli. Żołnierze sowieccy byli narzędziem imperialnej polityki Stalina - podkreślił historyk.

Pod tablicą w Twerze zawsze składała kwiaty delegacja z kraju, która co roku na początku września odwiedza Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje w rocznicę otwarcia nekropolii.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: dr Jarosław Szarek (prezes IPN)

Data emisji: 07.05.2020

Godzina emisji: 20.09

Polskie Radio 24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem