X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Tomasz Hryniewiecki: skrócenie okresu kwarantanny bezpieczne i wystarczające

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 21:00
- Musimy przygotować się do zwiększenia liczby zakażeń, a jednocześnie nie możemy dewastować gospodarki, funkcjonowania całego państwa. Taka sytuacja z lockdownem jak na wiosnę nie może się powtórzyć, bo światowe gospodarki by tego nie wytrzymały - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Hryniewiecki. W audycji "Szkiełko i oko" o sytuacji epidemicznej w Polsce przed jesiennym sezonem zachorowań na grypę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsaz / Shutterstock.com

- Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji; po południu przedstawimy pakiet rozwiązań, będzie to m.in. skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Testowanie ukierunkowane na te przypadki, gdzie zagrożenie jest większe"

- To bardzo dobre decyzje - ocenił w audycji "Szkiełko i oko" prof. Tomasz Hryniewiecki zmiany dot. skrócenia kwarantanny i braku testów na jej koniec. Tłumaczył w PR24, że o COVID-19 wiemy coraz więcej.


- Zmienia się spojrzenie lekarzy, naukowców, a także polityków i osób administrujących ochroną zdrowia (...) Musimy być przygotowani, że trzeba dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Ona zmienia się na całym świecie, jeśli chodzi o pandemię. Zmienia się nasza wiedza dotycząca koronawirusa. Tak będzie w najbliższych tygodniach i miesiącach. To jest zgodne z tym, co zaleca WHO - powiedział prof. Tomasz Hryniewiecki.

Czytaj także:

Gość PR24 szczegółowo omówił zmiany ogłoszone w czwartek przez ministra zdrowia. 

Skracamy okres kwarantanny, bo wydaje się, że okres wylęgania w większości przypadków zawiera się właśnie w tych 10 dniach. Jak choroba ma się pojawić, to pojawi się właśnie w tym czasie. Nasze zalecenia opierają się na doświadczeniu lekarzy i naukowców, a także na statystykach - powiedział prof. Tomasz Hryniewiecki. - Skrócenie tego okresu jest bezpieczne i wystarczające - dodał.


koronawirus test COVID-19 pap 1200.jpg
"Pandemia będzie trwała jeszcze dość długo". Prof. Religa o koronawirusie

Prof. Tomasz Hryniewiecki mówił też o rezygnacji z przeprowadzania testów u osób kończących kwarantannę.

- Korzyści z testowania na koniec kwarantanny nie są duże, w większości przypadków wyniki są ujemne. Testowanie jest ukierunkowane na te przypadki, gdzie zagrożenie jest większe - powiedział w PR24 uczony.

Gość audycji "Szkiełko i oko" zaznaczył ponadto, że "musimy przygotować się do możliwej sytuacji zwiększenia liczby zakażeń, a jednocześnie nie możemy dewastować gospodarki, funkcjonowania całego państwa". - Taka sytuacja jak na wiosnę z lockdownem nie może się powtórzyć, bo światowe gospodarki by tego nie wytrzymały - stwierdził prof. Tomasz Hryniewiecki.

W audycji także o zagrożeniach, które niesie za sobą sezon grypowy oraz o możliwych powikłaniach narządów wewnętrznych, m.in. serca po przebytej chorobie COVID-19.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Tomasz Hryniewiecki (Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie)
Data emisji: 27.08.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24/tb/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"O tej chorobie wciąż wiemy bardzo mało". Prof. Religa o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 21:00
- Na świętowanie zwycięstwa nad koronawirusem jest zdecydowanie zbyt wcześnie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa, (Instytut Karolinska w Sztokholmie, Warszawski Uniwersytet Medyczny). - Są kraje w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie liczba zachorowań wzrasta - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Religa: nawet bezobjawowe przechorowanie koronawirusa może pozostawić pewne symptomy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 21:47
- Do momentu gdy przed powstaniem szczepionki 60-70 proc. społeczeństwa nie przechoruje koronawirusa, będzie on cały czas groźny - powiedział prof. Piotr Religa z Instytutu Karolinska w Solnej w Sztokholmie. - Bezobjawowe zachorowanie może pozostawiać ślady w postaci m.in. lokalnego zwłóknienia płuc - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadal mamy wiele do zrobienia". Prof. Gut o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 16:20
- Obecna sytuacja epidemiologiczna to wypadkowa wielu czynników. Nadal mamy wiele do zrobienia. Niektóre państwa ogłosiły już godzinę policyjną, my tego jeszcze nie mamy - mówił w Polskim Radiu 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pandemia będzie trwała jeszcze dość długo". Prof. Religa o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 18:30
- Jest tak, jak było to do przewidzenia - wzrasta liczba przypadków zakażeń koronawirusem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa (Instytut Karolinska w Sztokholmie, Warszawski Uniwersytet Medyczny). - Wydaje się, że podjęte działania zalecenia izolacji w wydzielonych strefach są słuszne - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gut: do scenariusza włoskiego nam daleko, poważne przypadki stanowią tylko 1 proc. zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 21:32
- Wykrywalność zakażeń jest w Polsce duża. Wskazuje to, że nadzór jest prawidłowy. Jedyne co nam zostało, to dyscyplina społeczna - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Należy pamiętać, że pod względem liczby zakażeń przesuwamy się jednak stopniowo do przodu w rankingu państw europejskich - ostrzegł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w sanatorium w Ciechocinku. Są kolejne zakażenia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 10:15
Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 łącznie u 21 kuracjuszy - poinformowało Uzdrowisko Ciechocinek SA w mediach społecznościowych. Od poniedziałku do wtorku liczba chorych na COVID-19 wzrosła o 10 osób.
rozwiń zwiń