more_horiz

"Projekt ustawy jest gotowy w kilku wersjach". Piotr Gliński o dekoncentracji mediów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:58
- Ustawa dekoncentracyjna mediów musi być zgodna z polskim i europejskim prawem. Będziemy najprawdopodobniej realizowali tę ustawę i będziemy chcieli zgodnie z prawem zmieniać polski rynek medialny, który jest w rękach dużych kapitałów zagranicznych - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Wicepremier Piotr Gliński
Wicepremier Piotr GlińskiFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 mówił o ustawie o dekoncentracji mediów w Polsce. - Mamy ją przygotowaną w kilku wersjach. Musi być zgodna z polskim i europejskim prawem, a więc nie może wprowadzić takiego ładu medialnego, jaki panuje we Francji czy w Niemczech. Będziemy realizowali tę ustawę i będziemy chcieli zgodnie z prawem zmieniać polski rynek medialny, który jest w rękach dużych kapitałów zagranicznych, a tak być nie powinno - zapowiedział. 

konferencja prasowa media free shutter 1200.jpg
"Ta sprawa jest w ustaleniach Zjednoczonej Prawicy". Joanna Lichocka o dekoncentracji mediów

"Wyrazisty przekaz jest potrzebny"

- Zgodnie z wartościami europejskimi rynek medialny jest szczególnie wrażliwym rynkiem, gdzie muszą następować ograniczenia koncentracji. Jeden właściciel nie może decydować o kształcie mediów, bo są one szalenie istotne dla demokracji - zadeklarował minister kultury. 

Na pytanie, jak ocenia stan mediów publicznych, Gliński odparł, że jego zdaniem jest on różny. - Uważam, że wyrazisty przekaz informacyjny w telewizji publicznej jest potrzebny dla milionów Polaków chociażby dlatego, żeby równoważyć kłamstwa, które często w niektórych mediach prywatnych dominują - stwierdził.

Czytaj także:

Piotr Gliński mówił także na temat innych działań resortu kultury. - Powołaliśmy ponad 100 różnych instytucji. Budujemy nowe muzea, oprócz tego powołujemy specjalistyczne instytucje, które zajmują się obszarami, które do tej pory nie były dobrze zaopiekowane. Wykonaliśmy sporo pracy przekształceniowej, aby instytucje kulturalne działały lepiej i lepiej służyły Polsce - zaznaczył Piotr Gliński zapytany o dotychczasowe przedsięwzięcia jego resortu.

1200.jpg
Wicepremier Gliński: polskie uczelnie artystyczne kuźniami kadr narodowej kultury

Jego zdaniem "niestety w Polsce z uwagi na ostry podział sceny politycznej i medialnej mamy do czynienia z olbrzymią ilością kłamstw i fake newsów. To dotyczy także naszej działalności i nie jesteśmy w stanie wszystkiego prostować. System, który zmonopolizował Polskę do 2015 r., agresywnie się broni. Instytucje kultury także były wówczas w rękach jednej opcji światopoglądowej. Część tych ludzi nadal nie uwierzyła, że w demokracji zmieniają się gospodarze instytucji państwowych".

Czytaj także:

- W Gdańsku zlikwidowano Muzeum Westerplatte i powołano Muzeum II Wojny Światowej, gdzie pokazywano historię z dużą ilością kłamstw i niedopowiedzeń. Nie było np. ojca Kolbe, zminimalizowano także rolę Ireny Sendlerowej czy Witolda Pileckiego. My na nowo powołaliśmy Muzeum Westerplatte i połączyliśmy je z Muzeum II Wojny Światowej. Przejęliśmy odpowiedzialność za teren Westerplatte i budujemy tam godne upamiętnienie tej bitwy. Społeczeństwu polskiemu to się po prostu należy - podsumował wicepremier.

Posłuchaj
22:10 PR24_MPLS 2020_10_01-20-06-32.mp3 Piotr Gliński o dotychczasowych przedsięwzięciach i dalszych planach resortu kultury (Szkiełko i Oko/PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury)
Data emisji: 1.10.2020
Godzina emisji: 20.06

PR24PAP/pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem