more_horiz

"Kryterium ilościowe jest zawodne, sprzyja komercjalizacji". Jolanta Hajdasz o sposobach oceny mediów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 21:25
- Kryterium ilościowe - słuchalności czy oglądalności - to tylko jedno z kryteriów. I jest ono zawodne. Generalnie sprzyja wyłącznie komercjalizacji mediów, patrzeniu na media jak na biznes. Żeby móc zarobić, trzeba pokazać wyniki - właśnie ilościowe. To psuje ogląd świata, psuje tę funkcję mediów, jaką jest informacja - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Zdaniem Jolanty Hajdasz metodologia badań słuchalności rozgłośni radiowych jest wątpliwa
Zdaniem Jolanty Hajdasz metodologia badań słuchalności rozgłośni radiowych jest wątpliwaFoto: PAP / Rafał Guz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi kontrolę badań radiowych w Grupie RMF, Eurozet, Grupie Radiowej Agory i Grupie ZPR Media. W grudniu ubiegłego roku poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka złożyła do UOKiK-u wniosek o przeprowadzenie kontroli badań radiowych.

Prowadząca audycję Dorota Kania zaznaczyła, iż Polskie Radio jest w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce, a z drugiej strony, według badań prywatnych, ma ono najniższą słuchalność.

Zdaniem Jolanty Hajdasz "najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie, co jest głównym kryterium oceny danego medium".

- Już dawno odeszliśmy od tego, żeby oceniać media poprzez pryzmat ilościowy: wskaźnik, który mówi o tym, ile osób ogląda telewizję, ile osób kupuje gazetę, ile osób klika na portalu czy ile osób słucha danej rozgłośni radiowej - podkreśliła dyrektor.

"To kryterium jest zawodne"

- Przy nadprodukcji, jaką mamy dzisiaj w mediach, to kryterium jest jednym z wielu. Jest ono zawodne i generalnie sprzyja tylko i wyłącznie komercjalizacji mediów, patrzeniu na media jak na biznes, na to, że ktoś musi zarobić. A żeby móc zarobić, trzeba pokazać wyniki - właśnie ilościowe. To psuje ogląd świata, psuje tę funkcję mediów, jaką jest informacja. Psuje też funkcję kontrolną mediów w stosunku do pozostałych władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Słuchalność, w przypadku radia, jest zatem jednym z kryteriów - powiedziała Jolanta Hajdasz.

Jak podkreśliła, "jeśli chodzi o rynek radia w Polsce, to mamy z tym bardzo duży problem". - Ponieważ to, co nazywamy badaniem słuchalności radia prowadzonym przez Komitet Badań Radiowych, w rzeczywistości jest sondażem przygotowywanym przez komercyjne rozgłośnie, które na rynku dominują - zaznaczyła.

 - W ich interesie jest to, aby tego typu badania były dla nich korzystne, a niekorzystne dla tych, którzy mają inne kryteria. Myślę, że do takich właśnie rozgłośni - obok rozgłośni o charakterze społecznym - należy Polskie Radio. To radio publiczne, które ma do wykonania o wiele więcej zadań, niż tylko walka o słuchalność - dodała rozmówczyni PR24.

Według niej "łatwo było o słuchalność, kiedy rynek medialny w Polsce był ubogi". - Wtedy radio było głównym źródłem muzyki czy informacji na żywo. Wtedy słuchalność była głównym kryterium. Obecnie kryterium słuchalności jest absolutnie zawodne, a poza tym badanie w tym zakresie jest wadliwie robione - podsumowała Jolanta Hajdasz. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:23 PR24 2022_02_10-20-34-56.mp3 Jolanta Hajdasz o mediach w Polsce (Szkiełko i oko) 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: Jolanta Hajdasz (Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP)
Data emisji: 10.02.2022
Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem