more_horiz

Ponad 80 proc. Rosjan popiera Putina. Prof. Iwanow: myślałem, że to fake news

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 22:22
- Jestem zaskoczony. Kiedy rządowe ośrodki badania opinii społecznej przekazywały tę informację to myślałem, że to jest fake news, że to nie jest prawda. Teraz, kiedy niezależny ośrodek badania opinii społecznej - Centrum Lewady coś takiego podał, to jestem bardzo zaniepokojony tym wynikiem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Nikołaj Iwanow (historyk, były radziecki dysydent pochodzenia białoruskiego). 
Wzrost poparcia dla Władimira Putina wśród Rosjan jest niepokojący - ocenił prof. Iwanow
Wzrost poparcia dla Władimira Putina wśród Rosjan jest niepokojący - ocenił prof. Iwanow Foto: Shutterstock/Tverdokhlib

Ponad 80 proc. Rosjan popiera działania Władimira Putina - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady (władze uznały go za "agenta zagranicznego"). W porównaniu do poprzedniego badania poparcie znacznie wzrosło. 

Wyniki najnowszego sondażu przygotowanego przez niezależny ośrodek badania opinii publicznej skomentował na antenie PR 24 prof. Nikołaj Iwanow. 

- Jestem zaskoczony. Kiedy rządowe ośrodki badania opinii społecznej przekazywały tę informację to myślałem, że to jest fake news, że to nie jest prawda. Teraz, kiedy niezależny ośrodek badania opinii społecznej - Centrum Lewady coś takiego podał, to jestem bardzo zaniepokojony tym wynikiem. Nie spodziewałem się tego. Powiedziałbym, że to jest w rosyjskiej tradycji. Im bardziej ten naród znajduje się pod sankcjami to zamiast tego, aby się zbuntować, to on się jednoczy wokół swoich przywódców, wokół idei - nawet jeśli jest ona zbrodnicza - zauważył historyk. 

Wzrost poparcia 

Wyniki sondażu przekazała stacja Biełsat. Jak przypomina jeszcze w styczniu, działania Władimira Putina popierało 69 proc. Rosjan (29 proc. nie popierało), w lutym już 71 proc. (27 proc. nie popierało), zaś pod koniec marca było to już 83 proc. badanych (15 proc. miało odmienne zdanie).

Z najnowszego badania wynika też, że coraz większa też część rosyjskiego społeczeństwa (obecnie 69 proc.) uważa, że sprawy w ich kraju idą w dobrym kierunku. 

Posłuchaj
27:17 PR24_mp3 2022_03_31-20-32-30.mp3 Prof. Nikołaj Iwanow o najnowszym sondażu poparcia dla W. Putina ("Szkiełko i oko")

 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Nikołaj Iwanow (historyk, były radziecki dysydent pochodzenia białoruskiego)

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 20.32

kmp

Zobacz także

Zobacz także