more_horiz

"Bezkarność wizytówką świata". Prof. Jan Żaryn o nierozliczonych zbrodniach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 21:25
- Mamy globalne doświadczenie, gdzie nierozliczone zbrodnie de facto ludobójcze stają się fundamentem do tego, żeby myśleć w kategoriach bezkarnych i kolejni zbrodniarze zgłaszają się i będą się zgłaszać, tak długo, jak bezkarność będzie wizytówką świata - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Jan Żaryn.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

Jan Żaryn przyznał na antenie Polskiego Radia 24, że zdziwienie dotyczące wydarzeń na Ukrainie jest dla niego jako historyka "lekko szokujące". - Dlatego że Wschód dostarczał nam wielokrotnie w XX wieku, szczególnie w okresie II wojny światowej, dowodów na to, że istnieje zbrodnia połączona bardzo często z dzikością azjatycką i że jest ta tatarska mentalność wschodnia, która w sposób bardzo brutalny odznaczyła się na życiorysach naszych polskich rodzin - przypomniał historyk.

"Tragiczny potencjał powtarzania się"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na fakt, że "to nie jest tylko polskie doświadczenie". - To jest doświadczenie całego świata pokazujące, że bezkarność XX-wiecznych zbrodni, szczególnie zbrodni komunistycznych, ma w sobie ten tragiczny potencjał do powtarzania się z woli takich ludzi jak Władimir Putin - zaznaczył.

- Przypomnę Chiny Mao Zedonga, gdzie Państwo Środka nigdy nie rozliczyło się z tych milionów trupów stanowiących w tym wielkim narodzie chińskim kroplę (w morzu łez - przyp. red.). 20, 30 milionów istnień, które zostały wrzucone w ziemię i które są ofiarami komunizmu, eksperymentów kulturowych, eksperymentów społecznych rodzących się w głowie Mao Zedonga - wskazał Jan Żaryn. 

Jak podkreślił historyk "mamy globalne doświadczenie, gdzie nierozliczone zbrodnie de facto ludobójcze stają się fundamentem do tego, żeby myśleć w kategoriach bezkarnych i kolejni zbrodniarze zgłaszają się i będą się zgłaszać". - Tak długo, jak bezkarność będzie wizytówką świata - dodał gość PR24.

Posłuchaj
27:49 jan żarynnn.mp3 Jan Żaryn o globalnym doświadczeniu w nierozliczaniu zbrodni wojennych ("Szkiełko i oko") 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Jan Żaryn (historyk)

Data emisji: 7.04.2022

Godzina: 20:33

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem