more_horiz

57. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Ekspert OSW: ta wojna nie skończy się prędko

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 22:00
- Po 2014 roku Rosja nie zrezygnowała z działań na rzecz osłabienia wewnętrznego Ukrainy. Federacja Rosyjska liczyła na to, że zwrot ku Zachodowi zostanie zahamowany przez konflikt polityczny na Ukrainie. Przeceniła siły prorosyjskie na które, jak się okazało, liczyła - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Żochowski (OSW).      
Nawet jeśli powiedzie się ofensywa w Donbasie, to wojna się nie skończy, dlatego, że Rosja będzie okupowała zajęte tereny, nadal będzie próbowała zakłócać życie pozostałych mieszkańców - podkreślił Żochowski.
Nawet jeśli powiedzie się ofensywa w Donbasie, to wojna się nie skończy, dlatego, że Rosja będzie okupowała zajęte tereny, nadal będzie próbowała zakłócać życie pozostałych mieszkańców - podkreślił Żochowski. Foto: twitter.com

Władimir Putin polecił armii wstrzymać atak na kombinat przemysłowy Mariupola Azowstal poinformował niezależny portal Mediazona. Rosja miałaby zablokować ten rejon, aby wymusić na obrońcach poddanie się. Decyzja ma być podyktowana informacją przekazaną Putinowi przez Siergieja Szojgu, że miasto zostało zdobyte i nie ma sensu narażać rosyjskich żołnierzy.

Kolejne doniesienia z wojny na Ukrainie komentował w PR24 Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Rosja cały czas myślała o destabilizacji Ukrainy, różnymi środkami, o tym, żeby zahamować zbliżanie się Ukrainy do Zachodu. Widząc swoje wieloletnie niepowodzenia zdecydowała się na szaleńczy krok - wywołania wojny i wkroczenia na terytorium sąsiedzkiego kraju - zaznaczył.

- Obecnie obserwujemy zmianę charakteru działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie - ofensywa rosyjska ogranicza się jak na razie do południa i wschodu - powiedział.  

W ocenie gościa audycji konflikt ten będzie długotrwały. 

- Rosja skupia się teraz na opanowaniu południa Ukrainy, zachowania połączenia pomiędzy okupowanym Krymem a Rosją. Dlatego tak ważne było zdobycie Mariupola. Nawet jeśli powiedzie się ofensywa w Donbasie, to wojna się nie skończy, dlatego, że Rosja będzie okupowała zajęte tereny, nadal będzie próbowała zakłócać życie pozostałych mieszkańców - podkreślił Żochowski.  

Więcej w zapisie audycji.


Posłuchaj
26:30 PR24_mp3 2022_04_21-20-32-39.mp3 Piotr Żochowski o działaniach wojennych Rosji ("Szkiełko i oko")

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Piotr Żochowski (OSW) 

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 20.32

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem