more_horiz

Tak Niemcy chcieli podbijać gospodarczo Polskę. Prof. Musiał ujawnia nowe fakty. "Cynicznie wykorzystali sytuację"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 22:00
- Jest dokument, który podaje informację, że niemieccy przedsiębiorcy są zapraszani, by inwestować w Polsce, ale ma to być Polska północna, Śląsk, ale przede wszystkim należy skoncentrować się na województwie i mieście Gdańsk, ponieważ decydenci i rządzący tworzą tam właśnie proniemieckie lobby czy ugrupowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.
Prof. Bogdan Musiał w Polskim Radiu 24 odniósł się do ujawnionych dokumentów, które potwierdzają cyniczne działania Niemiec wobec Polski po 1989 roku
Prof. Bogdan Musiał w Polskim Radiu 24 odniósł się do ujawnionych dokumentów, które potwierdzają cyniczne działania Niemiec wobec Polski po 1989 rokuFoto: Shutterstock/Vladislav Gajic

Prof. Bogdan Musiał ujawnił szyfrogram polskiego wywiadu z 1990 roku, w którym napisano, że "korzystne z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w »Solidarności«". "Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji" - ocenia osobowe źródło w meldunku oficera polskiego wywiadu. 

"To wszystko w dużej mierze się spełniło"

Jak zaznaczył prof. Bogdan Musiał, wiarygodność dokumentu potwierdzają doniesienia innych agentów. - Mamy także tło historyczne, mamy również inne dokumenty, które dzisiaj wypływają, które pokrywają się z innymi. Niedawno zostały opublikowane źródła dotyczące niemieckiej polityki zagranicznej w latach 1990 i 1991. Tam się nagle okazuje, że rząd niemiecki w 1991 roku nie życzył sobie m.in., by powstała Ukraina, by wyzwoliły się kraje bałtyckie. Także ta wizja wobec Polski była zbieżna z tą wobec innych krajów - zauważył.

- Jeżeli spojrzymy na wydarzenia w Polsce, które miały miejsce po latach 1990 i 1991, nagle stwierdzimy, że to, co w tych dokumentach jest omawiane, w dużej mierze się spełniło. Doszedłem do wniosku, że ten dokument jest wiarygodny i odzwierciedla rzeczywistą politykę ówczesnych Niemiec wobec Polski, pasuje też do pewnych interesów niemieckich i tego, co się działo - dodał.

"Decydenci polityczni troszczą się o to, by w Polsce był odpowiedni klimat proniemiecki"

Historyk zwrócił uwagę na doniesienia z grudnia 1989 roku - Przedsiębiorcy dostali wskazówki, żeby inwestowali, ponieważ decydenci polityczni troszczą się o to, by w Polsce był odpowiedni klimat proniemiecki, a w szczególności w Gdańsku i woj. gdańskim - powiedział.

- Rok później powstaje Kongres Liberalno-Demokratyczny - zaznaczył i dodał, że agenci mieli dostęp do wiarygodnych informacji. - Skończyło się to w 1991 roku, wtedy zostało to ukrócone. Wtedy premierem był Jan Krzysztof Bielecki z KLD - przypomniał historyk.

Posłuchaj
24:56 PR24_mp3 2022_05_26-20-33-33.mp3 Prof. Bogdan Musiał o polityce Niemiec wobec Polski w latach 90. ub. wieku (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

- Niemcy są państwem imperialistycznym, ale nie w sensie terytorialnym, przemienili to w ekspansję gospodarczą. W tych dokumentach jasno to widać, jednak ekspansja gospodarcza bez wpływu na politykę, stworzenie odpowiedniego klimatu jest utrudniona. Dlatego rządy Niemiec robią wszystko, aby się zabezpieczyć politycznie, stworzyć pewien klimat dla niemieckiej gospodarki. W latach 90. cynicznie wykorzystali to, w jakiej sytuacji była Polska, nie funkcjonowało sądownictwo, służby, szalała korupcja. Wykorzystali ten moment (…). Gdy niemieccy przedsiębiorcy kogoś korumpowali, te łapówki mogli sobie odpisywać od podatku. Państwo niemieckie wspierało korumpowanie Polski i innych krajów - mówił prof. Bogdan Musiał.

Zobacz także:

W szyfrogramie czytamy: "Według »Wolfa« i kół doradców polityczno-gospodarczych rządu RFN korzystne z punktu widzenia RFN jest rozbicie politycznych ugrupowań w Polsce, brak dominującej partii i podziały w »Solidarności«. Optymalny według »Wolfa« dla jednoczących się Niemiec byłby ostateczny rozpad »Solidarności« i odrodzenie się w Polsce ze znacznej części jej członków silnego ugrupowania chłopskiego, składającego się z kilku partii chłopskich popieranych przez Kościół".

Dalsza część meldunku brzmi: "Skutecznie zahamuje to według tych ocen odrodzenie się stabilnego życia politycznego w RP oraz powstanie na gruncie ustaw reprywatyzujących warstwy drobnych i średnich polskich przemysłowców. A więc warstwy średniej, która na zachodzie odgrywa decydującą rolę w rozwoju kraju. Dla Niemiec tworzy to szansę gospodarczej ekspansji (tak jak to było w okresie II RP) i inwestycji przemysłowych w Polsce ze strony małego i średniego kapitału niemieckiego. Przybliżyłoby to też Polskę w strefie bezpośrednich wpływów Niemiec w Europie Wschodniej".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość audycji: prof. Bogdan Musiał 

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem