more_horiz

Niewyjaśnione sprawy śmierci księży z lat 80. Dr Nawrocki: mam nadzieję, że niebawem ogłosimy wznowienie śledztw

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:51
- Trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80. oraz spraw działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast. Nazwiska trzech kapłanów - ks. Niedzielaka, ks. Suchowolca i ks. Zycha - też znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli ogłosić wznowienie śledztw - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes IPN.
Audio
  • Dr Karol Nawrocki o niewyjaśnionych sprawach z lat 80. (Szkiełko i Oko)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki
Prezes IPN dr Karol Nawrocki Foto: PAP/Adam Warżawa

Nocą z 20 na 21 stycznia 1989 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach ks. Stefan Niedzielak. Mimo umorzenia przez prokuraturę śledztwa w 2009 roku z powodu braku dowodów wszystko wskazuje, że ks. Niedzielaka zamordowała Służba Bezpieczeństwa. Sprawców do dziś nie znaleziono. W tym samym roku, co ksiądz Niedzielak, zostali zamordowani także kapłani Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych.

- Pozytywne jest to, że po moim apelu do prokuratora Andrzeja Pozorskiego, niebawem - mam nadzieję - będziemy mogli ogłosić wznowienie śledztw, które budzą moje historyczne wątpliwości. Chodzi o śledztwa, które w mojej opinii, w poprzednich latach nie były wyjaśnione w taki sposób, w jaki być powinny - podkreślił dr Karol Nawrocki.

- Oczywiście perspektywa historyka jest zupełnie inna niż perspektywa prokuratorów. To nie jest próba skalibrowania mojego oglądu historycznego do potrzeb prokuratorskich czy prawnych, ale pewne wątpliwości, które każą się cofnąć do spraw niezbadanych. Wierzę, że uda się niektóre rzeczy zmienić - dodał dyrektor IPN.

"Śledztwa, które budzą wątpliwości"

Jak zaznaczył, "trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80., ale też spraw działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast". - Nie chciałbym wymieniać nazwisk, bo te sprawy są zupełnie różne. Mogę powiedzieć, że są to sprawy dotyczące niewyjaśnionych do końca śmierci z lat 80. Już na początku tego roku poprosiłem pana prokuratora, żeby tym śledztwom - które budzą wątpliwości historyków, działaczy opozycji antykomunistycznej i rodzin - przyjrzeć się w sposób szczególny. Aby nie ulegać przekonaniu, że te śmierci były przypadkowe - powiedział gość PR24. 

- Bo jeśli ktoś ginie nagle w niewyjaśnionych okolicznościach, a jest zdecydowanym działaczem opozycji antykomunistycznej, to musimy wiedzieć, że w latach 80. mógł paść ofiarą oprawców ze Służby Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej jest od tego, aby takie zbrodnie ścigać - wyjaśniał szef IPN.

Podkreślił również, że IPN będzie się zajmował także niewyjaśnionymi do tej pory sprawami śmierci kapłanów: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha. 

- Każdy z tych przypadków jest oczywiście inny. Natomiast chciałem zapewnić, że te nazwiska też znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych z lat 80. Ten katalog wątpliwości jest szerszy, więc ja nie mogę powiedzieć, że będą nowe ustalenia dotyczące naszych wielkich kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast ks. Zych, ks. Suchowolec i ks. Niedzielak - te trzy nazwiska znalazły się na mojej liście wątpliwości - podsumował Karol Nawrocki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:10 [i] 23.06.2022 R. SZKIEŁKO I OKO_RB.mp3 Dr Karol Nawrocki o niewyjaśnionych sprawach z lat 80. (Szkiełko i Oko)

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: dr Karol Nawrocki (prezes IPN) 
Data emisji: 23.06.2022
Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem